| Manufacturer Part Number: | 95157-112V |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 12 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 95157-112V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-95157-112V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | Amphenol FCI | |
| Series | BERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Unshrouded | |
| Number of Positions | 12 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Contact Mating Length | 0.230" (5.84mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Color | Black | |
| Standard Package | 185 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 95157-112V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
95157-112V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol FCI all series components. The condition of 95157-112V is new and unused, you can buy 95157-112V Amphenol FCI with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 95157-112V.
| B43504G2158M62 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504G2158M62.pdf | |
| CDR32BP301BJZMAT | 300pF 100V Ceramic Capacitor BP 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CDR32BP301BJZMAT.pdf | |
| SIT9002AI-242H25EB100.00000Y | OSC XO 2.5V 100MHZ HIGH 0.25% | SIT9002AI-242H25EB100.00000Y.pdf | |
| MGSF1N03LT3G | MOSFET N-CH 30V 1.6A SOT-23 | MGSF1N03LT3G.pdf | |
| VI-26N-MV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W | VI-26N-MV-F4.pdf | |
| RNCF1206BKC28K7 | RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RNCF1206BKC28K7.pdf | |
| TV07RW-15-55PC | 55 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TV07RW-15-55PC.pdf | |
| TBF24-7PSB | Circular Connector Standard 16/16 Female Sockets/Male Pins Panel Mount | TBF24-7PSB.pdf | |
| DEPV09S565TLF | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | DEPV09S565TLF.pdf | |
| HSC-PH2-E5(61) | Fiber Optic Connector Housing Plug For HSC Ferrules | HSC-PH2-E5(61).pdf | |
| 0399100605 | 5 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.400" (10.16mm) Through Hole | 0399100605.pdf | |
| RT0603WRE0727R4L | RES SMD 27.4OHM 0.05% 1/10W 0603 | RT0603WRE0727R4L.pdf | |
| RNCF1206BKC464K | RES SMD 464K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RNCF1206BKC464K.pdf | |
| MNR14ERAPJ752 | RES ARRAY 4 RES 7.5K OHM 1206 | MNR14ERAPJ752.pdf | |
| CMF65200K00FEEB | RES 200K OHM 1.5W 1% AXIAL | CMF65200K00FEEB.pdf |