| Manufacturer Part Number: | 95157-108V |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 95157-108V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-95157-108V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | Amphenol FCI | |
| Series | BERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Unshrouded | |
| Number of Positions | 8 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Contact Mating Length | 0.230" (5.84mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Color | Black | |
| Standard Package | 185 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 95157-108V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
95157-108V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol FCI all series components. The condition of 95157-108V is new and unused, you can buy 95157-108V Amphenol FCI with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 95157-108V.
| EKYA350ELL152MK25S | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYA350ELL152MK25S.pdf | |
| 0752354743 | CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD | 0752354743.pdf | |
| ABC13DRTH-S734 | CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD | ABC13DRTH-S734.pdf | |
| 8N3DV85KC-0175CDI8 | VCXO IC 100MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0175CDI8.pdf | |
| CY8C20466AS-24LQXI | IC CAPSENSE AP 32KB 32QFN | CY8C20466AS-24LQXI.pdf | |
| MC79L12ACLP | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -12V 100mA TO-92-3 | MC79L12ACLP.pdf | |
| NCP4682DMU30TCG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 150mA 4-UDFN (1.0x1.0) | NCP4682DMU30TCG.pdf | |
| EVAL-AD7687SDZ | AD7687 PulSAR® 16 Bit 250k Samples per Second Analog to Digital Converter (ADC) Evaluation Board | EVAL-AD7687SDZ.pdf | |
| MS3459L22-23S | 8 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | MS3459L22-23S.pdf | |
| PT06A-22-82S | 55 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | PT06A-22-82S.pdf | |
| VG95234B1-24-12S1N | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | VG95234B1-24-12S1N.pdf | |
| 0387215605 | 5 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387215605.pdf | |
| RG2012N-6811-P-T1 | RES SMD 6.81KOHM 0.02% 1/8W 0805 | RG2012N-6811-P-T1.pdf | |
| CMF552K8200BHEA | RES 2.82K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF552K8200BHEA.pdf | |
| RN55E3610BRE6 | RES 361 OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55E3610BRE6.pdf |