| Manufacturer Part Number: | 8532R-42K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.7mH Unshielded Inductor 250mA 5.8 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 8532R-42K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-8532R-42K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 8532R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 2.7mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 250mA | |
| Current - Saturation | 120mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 5.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.880" L x 0.330" W (22.35mm x 8.38mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.286" (7.26mm) | |
| Standard Package | 480 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 8532R-42K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
8532R-42K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 8532R-42K is new and unused, you can buy 8532R-42K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 8532R-42K.
| VJ2225A822JBAAT4X | 8200pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2225 (5763 Metric) 0.226" L x 0.250" W (5.74mm x 6.35mm) | VJ2225A822JBAAT4X.pdf | |
| 2520B562K302PM | 5600pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor X7R 2520 (5650 Metric) 0.250" L x 0.200" W (6.35mm x 5.08mm) | 2520B562K302PM.pdf | |
| 2-6500-P10-0.25A | CIR BRKR THRM .25A | 2-6500-P10-0.25A.pdf | |
| SA10CHE3/54 | TVS DIODE 10VWM 18.8VC DO204AC | SA10CHE3/54.pdf | |
| 0780420001 | CONN RCPT 3POS 6.35MM PCB SLDR | 0780420001.pdf | |
| EBM10DSEH-S13 | CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND | EBM10DSEH-S13.pdf | |
| FGG.2K.310.CYCK95 | 10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | FGG.2K.310.CYCK95.pdf | |
| CN0966A12A03S6-040 | 26500 3C 3#16 S TH PLUG AN LC | CN0966A12A03S6-040.pdf | |
| 801-87-033-10-004101 | 33 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 801-87-033-10-004101.pdf | |
| 6337194-1 | BATTERY CONNECTOR ASSEMBLY | 6337194-1.pdf | |
| 614-87-101-13-061112 | CONN SOCKET PGA 101POS GOLD | 614-87-101-13-061112.pdf | |
| 1571450000 | 13 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1571450000.pdf |