| Manufacturer Part Number: | 744762418A |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Wirewound Inductor 120mA 4.5 Ohm Max 1008 (2520 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 744762418A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-744762418A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | WE-KI 1008 S-Parameters | |
| 3D Model | 744762zzzA.igs 744762zzzA.stp | |
| Online Catalog | WE-RFI Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc | |
| Series | WE-RFI | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 120mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 4.5 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 15 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 24MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.102" L x 0.083" W (2.60mm x 2.10mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.075" (1.90mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 744762418A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
744762418A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Wurth Electronics Inc all series components. The condition of 744762418A is new and unused, you can buy 744762418A Wurth Electronics Inc with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 744762418A.
| M39003/01-5672/TR | 0.33µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-5672/TR.pdf | |
| IULHK111-1-42-20.0-B-91 | CIR BRKR MAG-HYDR 20A LEVER | IULHK111-1-42-20.0-B-91.pdf | |
| ATV04A4V0J-HF | TVS DIODE 4VWM 8.6VC DO214AC | ATV04A4V0J-HF.pdf | |
| S4924R-156K | 15mH Shielded Inductor 48mA 157 Ohm Max Nonstandard | S4924R-156K.pdf | |
| TCM680COA | Charge Pump Switching Regulator IC Positive and Negative (Dual Rail) Fixed -Vin, 2Vin 2 Output 10mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | TCM680COA.pdf | |
| MCR18EZHF4870 | RES SMD 487 OHM 1% 1/4W 1206 | MCR18EZHF4870.pdf | |
| CTVPS00RF-25-8SE-LC | CTV 8C 8#8(TWIN) SKT RECP | CTVPS00RF-25-8SE-LC.pdf | |
| 0014563052 | 5 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 28 AWG | 0014563052.pdf | |
| 93992-432HLF | 32 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 93992-432HLF.pdf | |
| 811-S1-046-10-014101 | 46 Position Spring Piston Connector Through Hole | 811-S1-046-10-014101.pdf | |
| 20020016-H051B11LF | TB PLUGGABLE PLUG WF | 20020016-H051B11LF.pdf | |
| 1795653 | 12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1795653.pdf | |
| CRCW020126R1FNED | RES SMD 26.1 OHM 1% 1/20W 0201 | CRCW020126R1FNED.pdf |