| Manufacturer Part Number: | 744762210A |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100nH Unshielded Wirewound Inductor 1A 180 mOhm Max 1008 (2520 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 744762210A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-744762210A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | WE-KI 1008 S-Parameters | |
| Featured Product | Ceramic Wirewound RF Inductors | |
| 3D Model | 744762zzzA.igs 744762zzzA.stp | |
| Online Catalog | WE-KI Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc | |
| Series | WE-KI | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 100nH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 1A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 180 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 60 @ 350MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.1GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.102" L x 0.083" W (2.60mm x 2.10mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.075" (1.90mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 744762210A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
744762210A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Wurth Electronics Inc all series components. The condition of 744762210A is new and unused, you can buy 744762210A Wurth Electronics Inc with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 744762210A.
| UMK105CK1R5CV-F | 1.5pF 50V Ceramic Capacitor C0K 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | UMK105CK1R5CV-F.pdf | |
| 5KP6.0CA-HR | TVS DIODE 6VWM 10.3VC AXIAL | 5KP6.0CA-HR.pdf | |
| PG0642.222NLT | 2.2µH Unshielded Wirewound Inductor 10A 12.7 mOhm Nonstandard | PG0642.222NLT.pdf | |
| SC657ULTRT | LED Driver IC 5 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) 25mA 14-MLPQ-UT (2x2) | SC657ULTRT.pdf | |
| MAX8516EUB+ | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.5 V ~ 3.4 V 1A 10-uMAX | MAX8516EUB+.pdf | |
| Y505020R0000K0L | 20 Ohm 0.5W, 1/2W Wire Leads Chassis Mount Trimmer Potentiometer Metal Foil 25 Turn Side Adjustment | Y505020R0000K0L.pdf | |
| AT0805DRE07787KL | RES SMD 787K OHM 0.5% 1/8W 0805 | AT0805DRE07787KL.pdf | |
| 1513606 | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Spring-Cage Gold | 1513606.pdf | |
| MS27467T17B6SA-LC | 6 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | MS27467T17B6SA-LC.pdf | |
| TLW-140-05-T-S | 40 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | TLW-140-05-T-S.pdf | |
| 20021122-00072T8LF | 72 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 20021122-00072T8LF.pdf | |
| A-TB381-OQ11VF | Terminal Block | A-TB381-OQ11VF.pdf |