| Manufacturer Part Number: | 744762182A |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 82nH Unshielded Wirewound Inductor 1A 180 mOhm Max 1008 (2520 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 744762182A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-744762182A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | WE-KI 1008 S-Parameters | |
| Featured Product | Ceramic Wirewound RF Inductors | |
| 3D Model | 744762zzzA.igs 744762zzzA.stp | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc | |
| Series | WE-KI | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 82nH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 1A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 180 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 60 @ 350MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.1GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.102" L x 0.083" W (2.60mm x 2.10mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.075" (1.90mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 744762182A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
744762182A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Wurth Electronics Inc all series components. The condition of 744762182A is new and unused, you can buy 744762182A Wurth Electronics Inc with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 744762182A.
| LELHK11-1-62-7.00-U-01-V | CIR BRKR MAG-HYDR 7A LEVER | LELHK11-1-62-7.00-U-01-V.pdf | |
| PE-53700NLT | 5.2µH Unshielded Toroidal Inductor 15.4A 6.2 mOhm Max Nonstandard | PE-53700NLT.pdf | |
| AD5242BRU100-REEL7 | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 16-TSSOP | AD5242BRU100-REEL7.pdf | |
| AT97SC3204-X2MA-00 | IC CRYPTO TPM LPC 40QFN | AT97SC3204-X2MA-00.pdf | |
| UC3854DWTR | PFC IC Average Current 200kHz 16-SOIC | UC3854DWTR.pdf | |
| XPEBRY-L1-0000-00N03 | LED Lighting Color XLamp® XP-E2 Blue 460nm (455nm ~ 465nm) 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPEBRY-L1-0000-00N03.pdf | |
| ERJ-3EKF1473V | RES SMD 147K OHM 1% 1/10W 0603 | ERJ-3EKF1473V.pdf | |
| HSM28DSEF | CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET | HSM28DSEF.pdf | |
| 0803605:0013 | ZACK STRIP FLAT 100-SEC LABELED | 0803605:0013.pdf | |
| 1597850000 | HEADER COUPLER 5.08MM 11POS OR | 1597850000.pdf | |
| 5452477 | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | 5452477.pdf | |
| 9993340000 | 8 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 9993340000.pdf | |
| PM1-3R-C | Ring Terminal Connector M3 Stud Circular 18-22 AWG Crimp | PM1-3R-C.pdf | |
| RN55E2523BRE6 | RES 252K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55E2523BRE6.pdf |