| Manufacturer Part Number: | 744760347A |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7µH Unshielded Wirewound Inductor 180mA 2.8 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 744760347A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-744760347A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | WE-KI 0805 S-Parameters | |
| 3D Model | 744760zzzA.igs 744760zzzA.stp | |
| Online Catalog | WE-RFI Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc | |
| Series | WE-RFI | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 4.7µH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 180mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 15 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 50MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.067" W (2.29mm x 1.70mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.058" (1.48mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 744760347A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
744760347A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Wurth Electronics Inc all series components. The condition of 744760347A is new and unused, you can buy 744760347A Wurth Electronics Inc with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 744760347A.
| MKP385351085JC02Z0 | 0.051µF Film Capacitor 300V 850V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm) | MKP385351085JC02Z0.pdf | |
| ICS341MIP | IC VERSACLOCK SYNTHESIZER 8-SOIC | ICS341MIP.pdf | |
| TLV314IDCKR | IC OP AMP RRIO 1CH 5-SC70 | TLV314IDCKR.pdf | |
| CD74HCT259E | D-Type, Addressable 1 Channel 1:8 IC Standard 16-PDIP | CD74HCT259E.pdf | |
| SSL21082AT/1,118 | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Triac Dimming 2A (Switch) 12-SO | SSL21082AT/1,118.pdf | |
| CA3106F16-11SB | 2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3106F16-11SB.pdf | |
| D38999/24FH21PD-LC | 21 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | D38999/24FH21PD-LC.pdf | |
| 0010883302 | 30 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 0010883302.pdf | |
| 2-1776112-2 | 2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | 2-1776112-2.pdf | |
| 1-5380758-1 | Pin Receptacle Connector 0.036" ~ 0.054" (0.91mm ~ 1.37mm) No Tail Solder | 1-5380758-1.pdf | |
| 9T08052A6491CAHFT | RES SMD 6.49KOHM 0.25% 1/8W 0805 | 9T08052A6491CAHFT.pdf | |
| RN55D2493FRE6 | RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55D2493FRE6.pdf | |
| CMF50100K00CHRE | RES 100K OHM 1/4W .25% AXIAL | CMF50100K00CHRE.pdf |