| Manufacturer Part Number: | 744760322A |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2µH Unshielded Wirewound Inductor 110mA 3.1 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 744760322A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-744760322A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | WE-KI 0805 S-Parameters | |
| 3D Model | 744760zzzA.igs 744760zzzA.stp | |
| Online Catalog | WE-RFI Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc | |
| Series | WE-RFI | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 2.2µH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 110mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 3.1 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 15 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 110MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.067" W (2.29mm x 1.70mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.058" (1.48mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 744760322A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
744760322A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Wurth Electronics Inc all series components. The condition of 744760322A is new and unused, you can buy 744760322A Wurth Electronics Inc with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 744760322A.
| 50PZF68M8X9 | 68µF 50V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 30 mOhm 4000 Hrs @ 125°C | 50PZF68M8X9.pdf | |
| CC1206JRNPOYBN102 | 1000pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206JRNPOYBN102.pdf | |
| 219-3-1REC4-62-6-9-60 | CIR BRKR MAG-HYDR 60A 277VAC | 219-3-1REC4-62-6-9-60.pdf | |
| RCB45DYRR | CONN CARD EXTEND .050" 45POS | RCB45DYRR.pdf | |
| SI7909DN-T1-E3 | MOSFET 2P-CH 12V 5.3A 1212-8 | SI7909DN-T1-E3.pdf | |
| ER1840-106JM | 430nH Unshielded Molded Inductor 1.7A 85 mOhm Max Axial | ER1840-106JM.pdf | |
| ICL3223IA | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SSOP | ICL3223IA.pdf | |
| LP38843S-1.2/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 3A DDPAK/TO-263-5 | LP38843S-1.2/NOPB.pdf | |
| DJT10E13-35SN | 22 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | DJT10E13-35SN.pdf | |
| CA06COME32-5S | 2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CA06COME32-5S.pdf | |
| 508-AG11D-ESL | SOCKET ASSY | 508-AG11D-ESL.pdf | |
| 1847000000 | 8 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1847000000.pdf |