| Manufacturer Part Number: | 744760318A |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 11429 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.8µH Unshielded Wirewound Inductor 120mA 3 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 744760318A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-744760318A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | WE-KI 0805 S-Parameters | |
| 3D Model | 744760zzzA.igs 744760zzzA.stp | |
| Online Catalog | WE-RFI Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc | |
| Series | WE-RFI | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.8µH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 120mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 3 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 15 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 120MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.067" W (2.29mm x 1.70mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.058" (1.48mm) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 744760318A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
744760318A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Wurth Electronics Inc all series components. The condition of 744760318A is new and unused, you can buy 744760318A Wurth Electronics Inc with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 744760318A.
| AEB107M2DS44T-F | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | AEB107M2DS44T-F.pdf | |
| MP5KE70CAE3 | TVS DIODE 70VWM 113VC DO41 | MP5KE70CAE3.pdf | |
| 0385400812 | CONN RCPT 12POS PNL MNT SLDR | 0385400812.pdf | |
| BD442G | TRANS PNP 80V 4A TO-225AA | BD442G.pdf | |
| SRR6038-680Y | 68µH Shielded Wirewound Inductor 750mA 234 mOhm Max Nonstandard | SRR6038-680Y.pdf | |
| PIC32MX330F064L-I/TL | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 124-VTLA (9x9) | PIC32MX330F064L-I/TL.pdf | |
| HA4314BCPZ | IC VIDEO CROSSPOINT SWITCH 14DIP | HA4314BCPZ.pdf | |
| S25FL256SAGNFV000 | IC FLASH 256MBIT CMOS SPI 8WSON | S25FL256SAGNFV000.pdf | |
| VE-23W-EU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W | VE-23W-EU-F3.pdf | |
| 961428-9041504-AR | 28 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 961428-9041504-AR.pdf | |
| 802-10-020-20-001101 | 20 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 802-10-020-20-001101.pdf | |
| 14-0600-11 | 14 Position DIP, DIL - Header Connector Forked Gold | 14-0600-11.pdf | |
| RG2012N-511-C-T5 | RES SMD 510 OHM 0.25% 1/8W 0805 | RG2012N-511-C-T5.pdf |