| Manufacturer Part Number: | 744760315A |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 11010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.5µH Unshielded Wirewound Inductor 130mA 2.9 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 744760315A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-744760315A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | WE-KI 0805 S-Parameters | |
| 3D Model | 744760zzzA.igs 744760zzzA.stp | |
| Online Catalog | WE-RFI Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc | |
| Series | WE-RFI | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.5µH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 130mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.9 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 15 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 200MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.067" W (2.29mm x 1.70mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.058" (1.48mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 744760315A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
744760315A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Wurth Electronics Inc all series components. The condition of 744760315A is new and unused, you can buy 744760315A Wurth Electronics Inc with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 744760315A.
| C2012JB0J475K085AB | 4.7µF 6.3V Ceramic Capacitor JB 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012JB0J475K085AB.pdf | |
| CH127-2 | FUSE HOLDER CARTRIDGE DIN RAIL | CH127-2.pdf | |
| JANTXV1N5534BUR-1 | Zener Diode 14V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JANTXV1N5534BUR-1.pdf | |
| LTC6930IDCB-8.19#TRMPBF | Oscillator, Silicon IC 8.192MHz 8-WFDFN Exposed Pad | LTC6930IDCB-8.19#TRMPBF.pdf | |
| ISL6123IRZA | Power Supply Controller Power Supply Sequencer 24-QFN-EP (4x4) | ISL6123IRZA.pdf | |
| VI-JNM-CY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W | VI-JNM-CY-F3.pdf | |
| VI-J11-MZ-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W | VI-J11-MZ-F1.pdf | |
| VI-J1V-MX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W | VI-J1V-MX-F1.pdf | |
| DPR050030-P6P | 5V 2W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input | DPR050030-P6P.pdf | |
| ABC70DTMD-S664 | CONN EDGECARD 140POS .100" | ABC70DTMD-S664.pdf | |
| CA20COML14SA7SBA176 | 7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CA20COML14SA7SBA176.pdf | |
| MS3108E10S-2S | 1 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3108E10S-2S.pdf | |
| 0386912403 | 3 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 0386912403.pdf | |
| RC1218JK-0762RL | RES SMD 62 OHM 1W 1812 WIDE | RC1218JK-0762RL.pdf |