| Manufacturer Part Number: | 744760312A |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 11010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.2µH Unshielded Wirewound Inductor 150mA 2.38 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 744760312A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-744760312A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | WE-KI 0805 S-Parameters | |
| 3D Model | 744760zzzA.igs 744760zzzA.stp | |
| Online Catalog | WE-RFI Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc | |
| Series | WE-RFI | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.2µH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 150mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.38 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 15 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 200MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.067" W (2.29mm x 1.70mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.058" (1.48mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 744760312A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
744760312A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Wurth Electronics Inc all series components. The condition of 744760312A is new and unused, you can buy 744760312A Wurth Electronics Inc with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 744760312A.
| GCM1885C2A6R4DA16D | 6.4pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GCM1885C2A6R4DA16D.pdf | |
| 532840-8 | HDI RECP ASSY 4 ROW 684 POS | 532840-8.pdf | |
| ASA1-100.000MHZ-L-T | 100MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 10mA Enable/Disable | ASA1-100.000MHZ-L-T.pdf | |
| IRF1405ZSTRL-7P | MOSFET N-CH 55V 120A D2PAK7 | IRF1405ZSTRL-7P.pdf | |
| ADS58B18IRGZT | 11 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-VQFN (7x7) | ADS58B18IRGZT.pdf | |
| VE-26V-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W | VE-26V-EX-F3.pdf | |
| MI-261-MW-F3 | CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 100W | MI-261-MW-F3.pdf | |
| MAX34561EVKIT# | MAX34561 - Power Management, Hot Swap Controller Evaluation Board | MAX34561EVKIT#.pdf | |
| R0K502LA8S000BE | R5F2LA88ANFP Renesas Starter Kit R8C MCU 16-Bit R8C Embedded Evaluation Board | R0K502LA8S000BE.pdf | |
| SS-7388H11S-PG4-50-A491 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded | SS-7388H11S-PG4-50-A491.pdf | |
| 892-80-070-10-002101 | 70 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 892-80-070-10-002101.pdf | |
| TNPW1206221RBEEA | RES SMD 221 OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPW1206221RBEEA.pdf |