| Manufacturer Part Number: | 744760282A |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 11010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 820nH Unshielded Wirewound Inductor 300mA 1.5 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 744760282A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-744760282A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | WE-KI 0805 S-Parameters | |
| 3D Model | 744760zzzA.igs 744760zzzA.stp | |
| Online Catalog | WE-RFI Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc | |
| Series | WE-RFI | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 820nH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 300mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.5 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 35 @ 50MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 215MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 25.2MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.067" W (2.29mm x 1.70mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.058" (1.48mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 744760282A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
744760282A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Wurth Electronics Inc all series components. The condition of 744760282A is new and unused, you can buy 744760282A Wurth Electronics Inc with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 744760282A.
| SXR681M050ST | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 200 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | SXR681M050ST.pdf | |
| 106-M2-P10-2.8A | CIR BRKR THRM 2.8A 250VAC 48VDC | 106-M2-P10-2.8A.pdf | |
| SIT1618AA-13-33E-12.000000E | OSC XO 3.3V 12MHZ OE | SIT1618AA-13-33E-12.000000E.pdf | |
| TN0106N3-G | MOSFET N-CH 60V 350MA TO92-3 | TN0106N3-G.pdf | |
| ADR291FRZ | Series Voltage Reference IC ±0.12% 5mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ADR291FRZ.pdf | |
| V375B36T200B | CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W | V375B36T200B.pdf | |
| AA0603FR-0743KL | RES SMD 43K OHM 1% 1/10W 0603 | AA0603FR-0743KL.pdf | |
| CTV06RW-17-99S-LC | CTV 23C 21#20 2#16 SKT PLUG | CTV06RW-17-99S-LC.pdf | |
| TV06RQDZ-21-75SC-LC | TV 4C 4#8(QUAD) SKT RECP | TV06RQDZ-21-75SC-LC.pdf | |
| CTVPS00RF-11-2BD | CTV 2C 2#16 SKT RECP | CTVPS00RF-11-2BD.pdf | |
| 951436-2011609-AR-TP | 36 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount | 951436-2011609-AR-TP.pdf | |
| LTR50UZPJ242 | RES SMD 2.4K OHM 1W 2010 WIDE | LTR50UZPJ242.pdf | |
| RCP0505W110RGS3 | RES SMD 110 OHM 2% 5W 0505 | RCP0505W110RGS3.pdf |