| Manufacturer Part Number: | 744760256A |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 15010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560nH Unshielded Wirewound Inductor 450mA 1.1 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 744760256A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-744760256A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | WE-KI 0805 S-Parameters | |
| 3D Model | 744760zzzA.igs 744760zzzA.stp | |
| Online Catalog | WE-RFI Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc | |
| Series | WE-RFI | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 560nH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 450mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.1 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 45 @ 100MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 340MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 25.2MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.067" W (2.29mm x 1.70mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.058" (1.48mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 744760256A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
744760256A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Wurth Electronics Inc all series components. The condition of 744760256A is new and unused, you can buy 744760256A Wurth Electronics Inc with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 744760256A.
| C0402C103K3RALTU | 10000pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C103K3RALTU.pdf | |
| ECW-H10153JV | 0.015µF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm) | ECW-H10153JV.pdf | |
| JANTX1N6117 | TVS DIODE 22.8VWM BPKG AXIAL | JANTX1N6117.pdf | |
| IXSK35N120BD1 | IGBT PT 1200V 70A 300W Through Hole TO-264AA(IXSK) | IXSK35N120BD1.pdf | |
| SN74HSTL16919DGGR | D-Type, Addressable 1 Channel 9:18 IC Standard 48-TSSOP | SN74HSTL16919DGGR.pdf | |
| XC6123A747MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123A747MR-G.pdf | |
| LXC200-4900SW | 4.9A 24 ~ 40 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output | LXC200-4900SW.pdf | |
| UCOM-10G+ RP U | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | UCOM-10G+ RP U.pdf | |
| 09152009901 | PLASTIC SNAP RING | 09152009901.pdf | |
| MS3470L1832PWL | 32 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | MS3470L1832PWL.pdf | |
| 350-80-142-00-019101 | 42 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 350-80-142-00-019101.pdf | |
| PK2-56R-T | Ring Terminal Connector 5/16 Stud Circular 2 AWG Crimp | PK2-56R-T.pdf | |
| RT0402BRE07237RL | RES SMD 237 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RT0402BRE07237RL.pdf | |
| RSMF2FT66R5 | RES METAL OX 2W 66.5 OHM 1% AXL | RSMF2FT66R5.pdf |