| Manufacturer Part Number: | 744760247A |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 10609 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470nH Unshielded Wirewound Inductor 500mA 950 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 744760247A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-744760247A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | WE-KI 0805 S-Parameters | |
| 3D Model | 744760zzzA.igs 744760zzzA.stp | |
| Online Catalog | WE-RFI Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc | |
| Series | WE-RFI | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 470nH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 500mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 950 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 45 @ 100MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 375MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 25.2MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.067" W (2.29mm x 1.70mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.058" (1.48mm) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 744760247A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
744760247A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Wurth Electronics Inc all series components. The condition of 744760247A is new and unused, you can buy 744760247A Wurth Electronics Inc with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 744760247A.
| 500NH3M | FUSE SQUARE 500A 500VAC/250VDC | 500NH3M.pdf | |
| SMBJ12A933 | TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB | SMBJ12A933.pdf | |
| RBC60DRXS | CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD | RBC60DRXS.pdf | |
| 4206-020LF | LC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel C = 1500pF, 3000pF 25A Axial, Bushing | 4206-020LF.pdf | |
| 105R-472G | 4.7µH Unshielded Inductor 175mA 3.1 Ohm Max 2-SMD | 105R-472G.pdf | |
| HCF4511M013TR | IC LATCH/DECODER/DRIVER 16 SOIC | HCF4511M013TR.pdf | |
| VE-25X-EY | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VE-25X-EY.pdf | |
| UD2-5NE-L | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount | UD2-5NE-L.pdf | |
| ASM36DSEH | CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET | ASM36DSEH.pdf | |
| GTC00CF-22-22S | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | GTC00CF-22-22S.pdf | |
| CTV07RQF-17-52PC | 2 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTV07RQF-17-52PC.pdf | |
| TV07DT-21-16HB-LC | TV 16C 16#16 PIN J/N RECP | TV07DT-21-16HB-LC.pdf | |
| DPF18-205FIBR-C | 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated | DPF18-205FIBR-C.pdf |