| Manufacturer Part Number: | 744758310A |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 11010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µH Unshielded Wirewound Inductor 370mA 1.7 Ohm Max 1008 (2520 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 744758310A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-744758310A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | 744758zzzA.igs 744758zzzA.stp | |
| Online Catalog | WE-RFH Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc | |
| Series | WE-RFH | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 370mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.7 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 33 @ 100MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 290MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.102" L x 0.083" W (2.60mm x 2.10mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.075" (1.90mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 744758310A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
744758310A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Wurth Electronics Inc all series components. The condition of 744758310A is new and unused, you can buy 744758310A Wurth Electronics Inc with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 744758310A.
| 048101.5H | FUSE INDICATING 1.5A 125VAC/VDC | 048101.5H.pdf | |
| SMBJ17A | TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB | SMBJ17A.pdf | |
| XC6123A343ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123A343ER-G.pdf | |
| CHM-11-40-80-36-XH00-F2-3 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) - White, Neutral Square | CHM-11-40-80-36-XH00-F2-3.pdf | |
| V375C8C100BN | CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W | V375C8C100BN.pdf | |
| AIB0-32-5PC-025 | GT 2C 2#0 PIN RECP WALL | AIB0-32-5PC-025.pdf | |
| 97-3107B20-18PX-417-940 | AB 9C 6#16, 3#12 PIN PLUG | 97-3107B20-18PX-417-940.pdf | |
| 242A11890X | 9POS F SC 1300PF M3 | 242A11890X.pdf | |
| SLW29S-1C7 | 29 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.039" (1.00mm) Through Hole | SLW29S-1C7.pdf | |
| 1-1734162-5 | BOX HDR,2.54MM,14POS,DIP,BLACK | 1-1734162-5.pdf | |
| 3429-600T02TC | 26 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 3429-600T02TC.pdf | |
| 20021321-20030C4LF | 30 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 20021321-20030C4LF.pdf | |
| TB345-12 | 12 Circuit 0.562" (14.27mm) Barrier Block Connector, Screws | TB345-12.pdf | |
| OSTHE074040 | 7 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.098" (2.50mm) Through Hole | OSTHE074040.pdf | |
| EXB-28V562JX | RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 0804 | EXB-28V562JX.pdf |