| Manufacturer Part Number: | 74404031027A |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.7µH Shielded Wirewound Inductor 1.85A 80 mOhm Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 74404031027A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-74404031027A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | WE-LQS-3012.igs WE-LQS-3012.stp | |
| Online Catalog | WE-LQS Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Wurth Electronics Inc | |
| Series | WE-LQS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 2.7µH | |
| Tolerance | ±20% | |
| Current Rating | 1.85A | |
| Current - Saturation | 1.66A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 80 mOhm | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 121MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.047" (1.20mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 74404031027A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
74404031027A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Wurth Electronics Inc all series components. The condition of 74404031027A is new and unused, you can buy 74404031027A Wurth Electronics Inc with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 74404031027A.
| MKP383211250JIM2T0 | 1100pF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm) | MKP383211250JIM2T0.pdf | |
| MKP1848C61510JP4 | 15µF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads 1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm) | MKP1848C61510JP4.pdf | |
| CM309S14.7456MABJT | 14.7456MHz ±30ppm Crystal 18pF 50 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch | CM309S14.7456MABJT.pdf | |
| 520N10CA20M0000 | 20MHz Clipped Sine Wave VCTCXO Oscillator Surface Mount 2.5V 2mA | 520N10CA20M0000.pdf | |
| RN1310(TE85L,F) | TRANS PREBIAS NPN 0.1W USM | RN1310(TE85L,F).pdf | |
| LM5107SDX | IC DRIVER GATE HALF BRIDGE 8WSON | LM5107SDX.pdf | |
| VI-25X-IY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VI-25X-IY-F2.pdf | |
| RC0805FR-0762KL | RES SMD 62K OHM 1% 1/8W 0805 | RC0805FR-0762KL.pdf | |
| 1521601 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets IDC Gold | 1521601.pdf | |
| MS3475W2212S | 12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | MS3475W2212S.pdf | |
| CTV07RW-9-35B | CTV 6C 6#22D SKT J/N RECP | CTV07RW-9-35B.pdf | |
| KJB0T15W18AB | 18 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | KJB0T15W18AB.pdf | |
| 54242-107161150LF | 16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Surface Mount | 54242-107161150LF.pdf |