| Manufacturer Part Number: | 72454-016V |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 16 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold, GXT™ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 72454-016V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-72454-016V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Mezzselect Tool - Another Geek Moment | |
| Featured Product | MezzSelect | |
| PCN Design/Specification | 52601, 72454 Series Resin 24/Apr/2013 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | Amphenol FCI | |
| Series | BERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Shrouded | |
| Number of Positions | 16 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Contact Mating Length | 0.230" (5.84mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Gold, GXT™ | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Color | Black | |
| Standard Package | 400 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 72454-016V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
72454-016V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol FCI all series components. The condition of 72454-016V is new and unused, you can buy 72454-016V Amphenol FCI with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 72454-016V.
| 1210AC103KAJ1A | 10000pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | 1210AC103KAJ1A.pdf | |
| B82144B1224J | 220µH Unshielded Wirewound Inductor 550mA 1.3 Ohm Max Radial | B82144B1224J.pdf | |
| 8N3SV75KC-0108CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0108CDI8.pdf | |
| LD29150PT15R | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 1.5A PPAK | LD29150PT15R.pdf | |
| 3362U-1-205R | 2M Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | 3362U-1-205R.pdf | |
| MEA1D2412SC | DC/DC CONVERTER +/-12V 1W | MEA1D2412SC.pdf | |
| AT0805DRE07340KL | RES SMD 340K OHM 0.5% 1/8W 0805 | AT0805DRE07340KL.pdf | |
| GTS030-28-2P | GT 14C 12#16 2#12 PIN RECP | GTS030-28-2P.pdf | |
| CA3100E24A28SB13 | 28 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Silver | CA3100E24A28SB13.pdf | |
| TV06RQL-21-75SA-LC | TV 4C 4#8(QUAD) SKT RECP | TV06RQL-21-75SA-LC.pdf | |
| 54112-110082250LF | 8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Through Hole | 54112-110082250LF.pdf | |
| 0387390526 | 8 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387390526.pdf | |
| 1943289 | 10 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1943289.pdf |