| Manufacturer Part Number: | 71609-306A |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Product Category: | Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 12 Position Receptacle Connector Gold 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 71609-306A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-71609-306A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | MezzSelect | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Basics+ Non Rohs 25/Jul/2007 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | Amphenol FCI | |
| Series | DUBOX™, MezzSelect™, Basics+ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Connector Type | Receptacle | |
| Number of Positions | 12 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Height Stacking (Mating) | - | |
| Height Above Board | 0.230" (5.85mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle | |
| Termination | Solder | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Features | - | |
| Color | Gray | |
| Standard Package | 600 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 71609-306A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
71609-306A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol FCI all series components. The condition of 71609-306A is new and unused, you can buy 71609-306A Amphenol FCI with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 71609-306A.
| VJ0805D470MLBAJ | 47pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D470MLBAJ.pdf | |
| 3120-F301-N7Q1-W01D-X3120-M2P7M-12V-20A | CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC | 3120-F301-N7Q1-W01D-X3120-M2P7M-12V-20A.pdf | |
| 1N4746A | Zener Diode 18V 1W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4746A.pdf | |
| CDLL4118 | Zener Diode 27V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL4118.pdf | |
| LP2985A-18DBVRG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA SOT-23-5 | LP2985A-18DBVRG4.pdf | |
| LTPL-M02520ZS40-T0 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) LTPL-M02 White, Neutral Square | LTPL-M02520ZS40-T0.pdf | |
| P-1324-CF(59) | CONN RECEPT 24POS PLUG | P-1324-CF(59).pdf | |
| 08-8937-610C | CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD | 08-8937-610C.pdf | |
| 4-1437661-8 | CONN BARRIER BLOCK COVER 2POS | 4-1437661-8.pdf | |
| 62304-2 | Terminal Magnetic Connector Pigtail 600-3000 CMA Crimp | 62304-2.pdf | |
| RL73H2BR16FTDF | RES SMD 0.16 OHM 1% 1/4W 1206 | RL73H2BR16FTDF.pdf | |
| PHP00805H5901BST1 | RES SMD 5.9K OHM 0.1% 5/8W 0805 | PHP00805H5901BST1.pdf | |
| RNF14BTC27K4 | RES 27.4K OHM 1/4W .1% AXIAL | RNF14BTC27K4.pdf | |
| RN60E3300DRE6 | RES 330 OHM 1/4W .5% AXIAL | RN60E3300DRE6.pdf |