| Manufacturer Part Number: | 71609-303A |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Product Category: | Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6 Position Receptacle Connector Gold 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 71609-303A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-71609-303A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Mezzselect Tool - Another Geek Moment | |
| Featured Product | MezzSelect | |
| PCN Obsolescence/ EOL | HPL 522 577 578-& 538-559 12/Dec/2013 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | Amphenol FCI | |
| Series | DUBOX™, MezzSelect™, Basics+ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Connector Type | Receptacle | |
| Number of Positions | 6 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Height Stacking (Mating) | - | |
| Height Above Board | 0.230" (5.85mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle | |
| Termination | Solder | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Features | - | |
| Color | Gray | |
| Standard Package | 600 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 71609-303A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
71609-303A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol FCI all series components. The condition of 71609-303A is new and unused, you can buy 71609-303A Amphenol FCI with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 71609-303A.
| SN3R3M063ST | 3.3µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 48.25 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | SN3R3M063ST.pdf | |
| AU055C473KA72A | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | AU055C473KA72A.pdf | |
| GRM2165C1H180FZ01J | 18pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM2165C1H180FZ01J.pdf | |
| DSC1001DI5-022.5792T | 22.5792MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 6.3mA Standby (Power Down) | DSC1001DI5-022.5792T.pdf | |
| PIC16F723AT-I/SS | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SSOP | PIC16F723AT-I/SS.pdf | |
| VI-27Z-CY | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VI-27Z-CY.pdf | |
| CHPHT0805K1502FGT | RES SMD 15K OHM 1% 0.02W 0805 | CHPHT0805K1502FGT.pdf | |
| CRGH0805F324K | RES SMD 324K OHM 1% 1/3W 0805 | CRGH0805F324K.pdf | |
| 0009016161 | 16 Position Card Edge Connector Housing Natural 0.156" (3.96mm) Free Hanging (In-Line) | 0009016161.pdf | |
| PT06CGMSS1-14-12P-027 | PT 12C 4#16,8#20 PIN PLUG | PT06CGMSS1-14-12P-027.pdf | |
| TSW-107-14-L-D | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-107-14-L-D.pdf | |
| GFTPX-7 | 7 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | GFTPX-7.pdf | |
| RN60D7501FRSL | RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60D7501FRSL.pdf |