| Manufacturer Part Number: | 6S6/48V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | Lamps - Incandescents, Neons |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LAMP INCAND 48V CANDELABRA SCRW |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 6S6/48V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-6S6/48V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | CML Lamps 21/Jan/2014 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Lamps - Incandescents, Neons | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | - | |
| Part Status | Obsolete | |
| Color | Clear | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, S-6 | |
| Lead Style | Candelabra Screw | |
| MSCP (Mean Spherical Candle Power) | 3.7 | |
| Voltage Rating | 48V | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 6S6/48V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
6S6/48V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 6S6/48V is new and unused, you can buy 6S6/48V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 6S6/48V.
| C0603C129D5GACTU | 1.2pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C129D5GACTU.pdf | |
| SQCSVA220JAT1A | 22pF 250V Ceramic Capacitor A 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | SQCSVA220JAT1A.pdf | |
| GJM0335C1E2R5WB01D | 2.5pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GJM0335C1E2R5WB01D.pdf | |
| 395-010-540-204 | CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK | 395-010-540-204.pdf | |
| GCM12DSEF-S13 | CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND | GCM12DSEF-S13.pdf | |
| BC847CWH6778XTSA1 | TRANS NPN 45V 0.1A SOT323 | BC847CWH6778XTSA1.pdf | |
| AD7891APZ-2 | Data Acquisition System (DAS) 12 bit 500k Serial, Parallel 44-PLCC (16.59x16.59) | AD7891APZ-2.pdf | |
| NCP1612BDR2G | PFC IC Current Controlled Frequency Foldback (CCFF) 10-SOIC | NCP1612BDR2G.pdf | |
| RSC49DRTN-S93 | CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD | RSC49DRTN-S93.pdf | |
| FFA.0E.304.CLAC50Z | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets and Male Pins Solder Cup Gold | FFA.0E.304.CLAC50Z.pdf | |
| VG95234G-24-12S1N | 5 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | VG95234G-24-12S1N.pdf | |
| 075-8522-001 | CAB 36 GASKET FRTMT ALU | 075-8522-001.pdf | |
| RCP0603W300RGWB | RES SMD 300 OHM 2% 3.9W 0603 | RCP0603W300RGWB.pdf |