| Manufacturer Part Number: | 6S6/120V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | Lamps - Incandescents, Neons |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LAMP INCAND S-6 120V CANDELABRA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 6S6/120V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-6S6/120V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Lamps - Incandescents, Neons | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | - | |
| Part Status | Active | |
| Color | Clear | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 19mm | |
| Lead Style | Terminal Screw Type | |
| MSCP (Mean Spherical Candle Power) | 3.2 | |
| Voltage Rating | 120V | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 6S6/120V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
6S6/120V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 6S6/120V is new and unused, you can buy 6S6/120V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 6S6/120V.
| 35YXH680MEFC12.5X20 | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35YXH680MEFC12.5X20.pdf | |
| 0914594 | CIR BRKR 600MA 250VAC 65VDC | 0914594.pdf | |
| 0752352287 | CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD | 0752352287.pdf | |
| 510EAB-BBAG | 125MHz ~ 169.999MHz LVPECL XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 43mA Enable/Disable | 510EAB-BBAG.pdf | |
| 3EZ150D2/TR8 | Zener Diode 150V 3W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ150D2/TR8.pdf | |
| LPA1226-101KL | 100µH Unshielded Wirewound Inductor 2A 125 mOhm Max Axial | LPA1226-101KL.pdf | |
| ELJ-RE2N2DF2 | 2.2nH Unshielded Multilayer Inductor 500mA 90 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | ELJ-RE2N2DF2.pdf | |
| 310-87-132-01-640101 | 32 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 310-87-132-01-640101.pdf | |
| 0362-0-15-15-23-27-10-0 | Pin Receptacle Connector 0.045" ~ 0.065" (1.14mm ~ 1.65mm) No Tail Solder | 0362-0-15-15-23-27-10-0.pdf | |
| RG2012Q-240-D-T5 | RES SMD 24 OHM 0.5% 1/8W 0805 | RG2012Q-240-D-T5.pdf | |
| TNPW12065K76BETA | RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPW12065K76BETA.pdf | |
| Y162862K0000F9R | RES SMD 62K OHM 1% 3/4W 2512 | Y162862K0000F9R.pdf | |
| RG3216N-4020-C-T5 | RES SMD 402 OHM 0.25% 1/4W 1206 | RG3216N-4020-C-T5.pdf | |
| RSF3JB1R00 | RES MO 3W 1 OHM 5% AXIAL | RSF3JB1R00.pdf |