| Manufacturer Part Number: | 68710-420A |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold, GXT™ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 68710-420A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-68710-420A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | 68710, 68712 Series 23/Aug/2007 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | Amphenol FCI | |
| Series | Quickie™, Basics+ | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Shrouded | |
| Number of Positions | 10 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Contact Mating Length | 0.230" (5.84mm) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Press-Fit | |
| Fastening Type | Latch Lock | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Gold, GXT™ | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Color | Blue | |
| Standard Package | 180 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 68710-420A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
68710-420A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol FCI all series components. The condition of 68710-420A is new and unused, you can buy 68710-420A Amphenol FCI with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 68710-420A.
| ECM22DCBH | CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD | ECM22DCBH.pdf | |
| DDZ33S-7 | Zener Diode 33V 200mW ±2.5% Surface Mount SOD-323 | DDZ33S-7.pdf | |
| TLE2071AID | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | TLE2071AID.pdf | |
| AT45DB081D-SSU-2.5 | IC FLASH 8MBIT 50MHZ 8SOIC | AT45DB081D-SSU-2.5.pdf | |
| S-1721E2025-M6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2V, 2.5V 150mA SOT-23-6 | S-1721E2025-M6T1U.pdf | |
| V110B28E200BF3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W | V110B28E200BF3.pdf | |
| VI-JT0-MX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | VI-JT0-MX-F4.pdf | |
| RC0402DR-071K24L | RES SMD 1.24KOHM 0.5% 1/16W 0402 | RC0402DR-071K24L.pdf | |
| AIB2-28-17SS-025 | GT 15C 15#16 SKT RECP BOX | AIB2-28-17SS-025.pdf | |
| MS3100C28-21P | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3100C28-21P.pdf | |
| HR10A-7J-6P(01) | 6 Position Circular Connector Jack, Male Pins Solder Gold | HR10A-7J-6P(01).pdf | |
| 800-10-034-30-480101 | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 800-10-034-30-480101.pdf | |
| 114-83-316-41-117101 | CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD | 114-83-316-41-117101.pdf | |
| RG1608P-432-P-T1 | RES SMD 4.3KOHM 0.02% 1/10W 0603 | RG1608P-432-P-T1.pdf |