| Manufacturer Part Number: | 67SPB020A |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 20V 60A Surface Mount SPD-2A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 67SPB020A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-67SPB020A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 480mV @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 6mA @ 20V | |
| Capacitance @ Vr, F | 4050pF @ 5V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SPD-2A | |
| Supplier Device Package | SPD-2A | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 300 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 67SPB020A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
67SPB020A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of 67SPB020A is new and unused, you can buy 67SPB020A SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 67SPB020A.
| ECA-1EHG101 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-1EHG101.pdf | |
| QAK2G474KTP | 0.47µF Film Capacitor 400V Polyester, Metallized Axial 0.669" W, 0.295" T x 0.906" L (17.00mm, 7.50mm x 23.00mm) | QAK2G474KTP.pdf | |
| MT332A | 6.35mm (0.250", 1/4") - Headphone Phone Jack Mono Connector Solder Eyelet(s) | MT332A.pdf | |
| GEM02DSEN-S13 | CONN EDGECARD 4POS .156 EXTEND | GEM02DSEN-S13.pdf | |
| SMBG5346A/TR13 | Zener Diode 9.1V 5W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5346A/TR13.pdf | |
| R5F101GDANA#U0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 48KB (48K x 8) FLASH 48-HWQFN (7x7) | R5F101GDANA#U0.pdf | |
| INA286AID | Current Monitor Regulator High/Low-Side 8-SOIC | INA286AID.pdf | |
| ADM6346-44ARTZ-R7 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | ADM6346-44ARTZ-R7.pdf | |
| XQEAWT-H2-0000-00000LEF4 | LED Lighting XLamp® XQ-E White, Neutral 4750K 2.9V 350mA 120° 2-SMD, No Lead | XQEAWT-H2-0000-00000LEF4.pdf | |
| MFSW28 | LED Lamp Replacement White Midget Flange 28V T - 1 3/4 | MFSW28.pdf | |
| RER70F44R2RCSL | RES CHAS MNT 44.2 OHM 1% 20W | RER70F44R2RCSL.pdf | |
| CN0967C16G10P6-240 | 10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CN0967C16G10P6-240.pdf | |
| D38999/24WE26JB | 26 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/24WE26JB.pdf |