| Manufacturer Part Number: | 66SPB200A |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 200V 60A Surface Mount SPD-2A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 66SPB200A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-66SPB200A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950mV @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.1mA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 900pF @ 5V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SPD-2A | |
| Supplier Device Package | SPD-2A | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 300 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 66SPB200A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
66SPB200A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of 66SPB200A is new and unused, you can buy 66SPB200A SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 66SPB200A.
| B43231B9477M | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231B9477M.pdf | |
| 06031A121GAT4A | 120pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06031A121GAT4A.pdf | |
| VJ1812Y274KBCAT4X | 0.27µF 200V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm) | VJ1812Y274KBCAT4X.pdf | |
| 590VB-BDG | 125MHz ~ 160MHz CMOS XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 1.8V 90mA Enable/Disable | 590VB-BDG.pdf | |
| SSB44HE3_A/H | DIODE SCHOTTKY 40V 4A DO214AA | SSB44HE3_A/H.pdf | |
| SI4829DY-T1-E3 | MOSFET P-CH 20V 2A 8-SOIC | SI4829DY-T1-E3.pdf | |
| RT9167-47GB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.7V 300mA SOT-23-5 | RT9167-47GB.pdf | |
| AP7115-12WG-7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 150mA SOT-25 | AP7115-12WG-7.pdf | |
| V72A48E400BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W | V72A48E400BG3.pdf | |
| AC0201FR-071R4L | RES SMD 1.4 OHM 1% 1/20W 0201 | AC0201FR-071R4L.pdf | |
| DTS24F21-35SB-LC | 79 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | DTS24F21-35SB-LC.pdf | |
| 54121-106360800LF | 36 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Through Hole | 54121-106360800LF.pdf | |
| 640434-7 | 7 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin-Lead 24 AWG | 640434-7.pdf | |
| RSF200JB-73-75K | RES 75K OHM 2W 5% AXIAL | RSF200JB-73-75K.pdf |