| Manufacturer Part Number: | 65SPB015A |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 15V 60A Surface Mount SPD-2A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 65SPB015A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-65SPB015A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 15V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 410mV @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20mA @ 15V | |
| Capacitance @ Vr, F | 3600pF @ 5V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SPD-2A | |
| Supplier Device Package | SPD-2A | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C | |
| Standard Package | 300 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 65SPB015A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
65SPB015A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of 65SPB015A is new and unused, you can buy 65SPB015A SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 65SPB015A.
| 03132.25H | FUSE GLASS 2.25A 250VAC 3AB 3AG | 03132.25H.pdf | |
| MF-R015/600-2-99 | FUSE PTC RESETTABLE | MF-R015/600-2-99.pdf | |
| 51750-115LF | V/T REC POWERBLADE | 51750-115LF.pdf | |
| 322CNQ030 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 150A Chassis Mount PRM4 | 322CNQ030.pdf | |
| Z8F012AHH020EC00TR | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (1K x 8) FLASH | Z8F012AHH020EC00TR.pdf | |
| CXA1820-0000-000N0HR240G | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA1820 White, Neutral Square | CXA1820-0000-000N0HR240G.pdf | |
| RMM22DRYF | CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD | RMM22DRYF.pdf | |
| 901-9879-RFX | SMA Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Solder | 901-9879-RFX.pdf | |
| DF11Z-8DP-2V(27) | 8 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Tin | DF11Z-8DP-2V(27).pdf | |
| 813-22-062-30-001101 | 62 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 813-22-062-30-001101.pdf | |
| 2120743-2 | Terminal Magnetic Connector 30-33 AWG Press-Fit | 2120743-2.pdf | |
| 9C08052A64R9FKHFT | RES SMD 64.9 OHM 1% 1/8W 0805 | 9C08052A64R9FKHFT.pdf |