| Manufacturer Part Number: | 630D476M100DC2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 630D476M100DC2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-630D476M100DC2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 630D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 47µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 100V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.374" Dia x 0.807" L (9.50mm x 20.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 440 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 630D476M100DC2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
630D476M100DC2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 630D476M100DC2A is new and unused, you can buy 630D476M100DC2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 630D476M100DC2A.
| GNN8R000 | 0.8 ~ 8pF Trimmer Capacitor 500V User Defined 0.118" Dia x 0.470" L (3.00mm x 12.00mm) | GNN8R000.pdf | |
| 1N6377RL4G | TVS DIODE 15VWM 25VC AXIAL | 1N6377RL4G.pdf | |
| AT24C128-10TI-2.7 | IC EEPROM 128KBIT 1MHZ 8TSSOP | AT24C128-10TI-2.7.pdf | |
| LZ4-44UV00-0000 | Ultraviolet (UV) Emitter 365nm 15.2V 1A 110° Star Array | LZ4-44UV00-0000.pdf | |
| LWN2880-6E | AC/DC CONVERTER 2X49.4V 250W | LWN2880-6E.pdf | |
| RC0603DR-072K05L | RES SMD 2.05KOHM 0.5% 1/10W 0603 | RC0603DR-072K05L.pdf | |
| FGG.1K.305.CLAC45Z | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | FGG.1K.305.CLAC45Z.pdf | |
| CTVPS00RF-9-35B | CTV 6C 6#22D SKT RECP | CTVPS00RF-9-35B.pdf | |
| 10073599-144LF | 44 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Cream 0.079" (2.00mm) | 10073599-144LF.pdf | |
| 1707269 | 7 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole | 1707269.pdf | |
| RG1608N-1400-P-T1 | RES SMD 140 OHM 0.02% 1/10W 0603 | RG1608N-1400-P-T1.pdf | |
| 9T12062A1581DAHFT | RES SMD 1.58K OHM 0.5% 1/8W 1206 | 9T12062A1581DAHFT.pdf |