| Manufacturer Part Number: | 62SPB030A |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 60A Surface Mount SPD-2A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 62SPB030A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-62SPB030A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 530mV @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 6mA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 3300pF @ 5V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SPD-2A | |
| Supplier Device Package | SPD-2A | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 300 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 62SPB030A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
62SPB030A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of 62SPB030A is new and unused, you can buy 62SPB030A SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 62SPB030A.
| ESMH201VNN182MA45T | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 138 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH201VNN182MA45T.pdf | |
| SA051C102KAR | 1000pF 100V Ceramic Capacitor X7R Axial 0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm) | SA051C102KAR.pdf | |
| MC08CD040D-F | 4pF Mica Capacitor 500V 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | MC08CD040D-F.pdf | |
| 0225006.VXUP | FUSE GLASS 6A 125VAC 2AG | 0225006.VXUP.pdf | |
| SUP85N10-10-E3 | MOSFET N-CH 100V 85A TO220AB | SUP85N10-10-E3.pdf | |
| 5SGXMA7H1F35C2LN | IC FPGA 552 I/O 1152FBGA | 5SGXMA7H1F35C2LN.pdf | |
| AT49BV1614AT-70TI | IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP | AT49BV1614AT-70TI.pdf | |
| V110A48E400BL2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W | V110A48E400BL2.pdf | |
| VE-26H-IW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W | VE-26H-IW-F1.pdf | |
| AA0402FR-079K1L | RES SMD 9.1K OHM 1% 1/16W 0402 | AA0402FR-079K1L.pdf | |
| T 3358 100 | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | T 3358 100.pdf | |
| PREC039SACN-RC | 39 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | PREC039SACN-RC.pdf | |
| 0015453512 | 12 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 0015453512.pdf | |
| YC162-FR-0724R9L | RES ARRAY 2 RES 24.9 OHM 0606 | YC162-FR-0724R9L.pdf | |
| CMF65140R00CHRE | RES 140 OHM 1.5W 0.25% AXIAL | CMF65140R00CHRE.pdf |