| Manufacturer Part Number: | 6255T3-5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Circuit Board Indicator Single Amber Tinted 5V 10mA Round with Domed Top, 1.80mm Surface Mount, Right Angle |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 6255T3-5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-6255T3-5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | 6255T Series 25/Jun/2015 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | 6255T | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Color | Amber | |
| Wavelength - Peak | 565nm | |
| Configuration | Single | |
| Current | 10mA | |
| Millicandela Rating | 1.2mcd | |
| Viewing Angle | - | |
| Lens Type | Tinted | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 1.80mm | |
| Voltage Rating | 5V | |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 6255T3-5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
6255T3-5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 6255T3-5V is new and unused, you can buy 6255T3-5V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 6255T3-5V.
| MC18FD111J-TF | 110pF Mica Capacitor 500V 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | MC18FD111J-TF.pdf | |
| SZMMBZ9V1ALT3G | TVS DIODE 6VWM 14VC SOT23-3 | SZMMBZ9V1ALT3G.pdf | |
| SMAJ4745A-TP | Zener Diode 16V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SMAJ4745A-TP.pdf | |
| MC33201DG | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MC33201DG.pdf | |
| S-80942CNMC-G9CT2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80942CNMC-G9CT2G.pdf | |
| MC7912ACD2TR4G | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -12V 1A D2PAK | MC7912ACD2TR4G.pdf | |
| ASMT-MYC1-NJKU0 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module Moonstone™ White, Warm Starboard | ASMT-MYC1-NJKU0.pdf | |
| XPEBWT-01-0000-00FF6 | LED Lighting XLamp® XP-E2 White, Warm 3750K 2.9V 350mA 110° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPEBWT-01-0000-00FF6.pdf | |
| VE-2TT-MY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VE-2TT-MY-B1.pdf | |
| RSE120051 | CONN RELAY SOCKET | RSE120051.pdf | |
| RER75F90R9MCSL | RES CHAS MNT 90.9 OHM 1% 30W | RER75F90R9MCSL.pdf | |
| 2-1546701-3 | 18 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 2-1546701-3.pdf | |
| CRCW04023K01FHEDP | RES SMD 3.01K OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW04023K01FHEDP.pdf |