| Manufacturer Part Number: | 6255T1-5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Circuit Board Indicator Single Red Tinted 5V 10mA Round with Domed Top, 1.80mm Surface Mount, Right Angle |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 6255T1-5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-6255T1-5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | 6255T Series 25/Jun/2015 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | 6255T | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Color | Red | |
| Wavelength - Peak | 635nm | |
| Configuration | Single | |
| Current | 10mA | |
| Millicandela Rating | 5mcd | |
| Viewing Angle | - | |
| Lens Type | Tinted | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 1.80mm | |
| Voltage Rating | 5V | |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 6255T1-5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
6255T1-5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 6255T1-5V is new and unused, you can buy 6255T1-5V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 6255T1-5V.
| TCP0J156M8R | 15µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 0805 (2012 Metric) 7.7 Ohm 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | TCP0J156M8R.pdf | |
| CWR26HC226KBGZ | 22µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15V 2711 (6728 Metric) 275 mOhm 0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm) | CWR26HC226KBGZ.pdf | |
| MX555ABB200M000 | 200MHz LVDS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.375 V ~ 3.63 V 90mA Enable/Disable | MX555ABB200M000.pdf | |
| ASPI-6045S-101M-T | 100µH Shielded Wirewound Inductor 800mA 433 mOhm Nonstandard | ASPI-6045S-101M-T.pdf | |
| MB91F525BSCPMC1-GSE2 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 832KB (832K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MB91F525BSCPMC1-GSE2.pdf | |
| 72V235L10TFG | IC FIFO 2048X18 SYNC 64TQFP | 72V235L10TFG.pdf | |
| CRCW0201120KFKED | RES SMD 120K OHM 1% 1/20W 0201 | CRCW0201120KFKED.pdf | |
| CN0967C10G05SNY240 | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CN0967C10G05SNY240.pdf | |
| MS3100F18-15PX | ER 4C 4#12 PIN RECP | MS3100F18-15PX.pdf | |
| CA3106E24-9PWB14 | 2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3106E24-9PWB14.pdf | |
| AXT224154 | 24 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | AXT224154.pdf | |
| 0387190150 | SR BTS CB BRS 5 ASY | 0387190150.pdf |