| Manufacturer Part Number: | 6202T5-5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Circuit Board Indicator Single Green Tinted 5V 10mA Round with Domed Top, 1.80mm Surface Mount, Right Angle |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 6202T5-5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-6202T5-5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | 6200T | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Color | Green | |
| Wavelength - Peak | 583nm | |
| Configuration | Single | |
| Current | 10mA | |
| Millicandela Rating | 5mcd | |
| Viewing Angle | - | |
| Lens Type | Tinted | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 1.80mm | |
| Voltage Rating | 5V | |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 6202T5-5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
6202T5-5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 6202T5-5V is new and unused, you can buy 6202T5-5V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 6202T5-5V.
| UPW1A682MHD | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1A682MHD.pdf | |
| VJ0603D8R2DXBAC | 8.2pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D8R2DXBAC.pdf | |
| 3KP40A-B | TVS DIODE 40VWM 64.5VC P600 | 3KP40A-B.pdf | |
| NS12555T150MN | 15µH Shielded Wirewound Inductor 4.18A 27.96 mOhm Max Nonstandard | NS12555T150MN.pdf | |
| NB2304AI1HD | IC BUFFER CLOCK QUAD 3.3V 8-SOIC | NB2304AI1HD.pdf | |
| ISL9500CVZ-T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 38-TSSOP | ISL9500CVZ-T.pdf | |
| S-13R1F25-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA HSNT-4-B | S-13R1F25-A4T2U3.pdf | |
| CA10968_TITANUM-SS-C | Lens with Integrated Mount Clear 14° Osram OS Dragon | CA10968_TITANUM-SS-C.pdf | |
| MP6-1Q-1Q-4LL-1Q-20 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP6-1Q-1Q-4LL-1Q-20.pdf | |
| RC0201FR-0719K6L | RES SMD 19.6K OHM 1% 1/20W 0201 | RC0201FR-0719K6L.pdf | |
| MCR18EZHF5492 | RES SMD 54.9K OHM 1% 1/4W 1206 | MCR18EZHF5492.pdf | |
| GMC60DRYN-S734 | CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD | GMC60DRYN-S734.pdf | |
| RJE711881202 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat6 | RJE711881202.pdf | |
| LCMAX16-5-C | Terminal Connector Rectangular Ring, Tubular 16mm² M5 Stud | LCMAX16-5-C.pdf | |
| Y1624453R000T9W | RES SMD 453 OHM 0.01% 1/5W 0805 | Y1624453R000T9W.pdf |