| Manufacturer Part Number: | 6000-820K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 82µH Unshielded Wirewound Inductor 1.3A 230 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 6000-820K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-6000-820K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | JW Miller Models Oct/2007 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | 6000 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 82µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.3A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 230 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4.1MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.354" Dia (9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.480" (12.20mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 6000-820K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
6000-820K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of 6000-820K is new and unused, you can buy 6000-820K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 6000-820K.
| SR155C332JAR | 3300pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) | SR155C332JAR.pdf | |
| BFC237521114 | 0.11µF Film Capacitor 400V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.181" L x 0.433" W (30.00mm x 11.00mm) | BFC237521114.pdf | |
| 51740-10003606AALF | R/A HDR PWRBLADE | 51740-10003606AALF.pdf | |
| 445C3XE24M57600 | 24.576MHz ±30ppm Crystal 20pF 40 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 2-SMD | 445C3XE24M57600.pdf | |
| 8N4SV76KC-0039CDI | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0039CDI.pdf | |
| VI-JWJ-IZ-S | CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W | VI-JWJ-IZ-S.pdf | |
| MCTC4890KVHA | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck | MCTC4890KVHA.pdf | |
| CTVS06RF-17-8SE | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVS06RF-17-8SE.pdf | |
| PTG06SE-22-78P | 7 (Coax) Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | PTG06SE-22-78P.pdf | |
| 09400030301 | CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ3A | 09400030301.pdf | |
| AXE140124 | 40 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | AXE140124.pdf | |
| 1-643071-1 | CONN STRAIN RELIEF COVER 11POS | 1-643071-1.pdf | |
| P18-56R-M | Ring Terminal Connector 5/16 Stud Circular 18-22 AWG Crimp | P18-56R-M.pdf | |
| AT1206DRE0727KL | RES SMD 27K OHM 0.5% 1/4W 1206 | AT1206DRE0727KL.pdf |