| Manufacturer Part Number: | 6000-330K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 33µH Unshielded Wirewound Inductor 2.05A 90 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 6000-330K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-6000-330K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | JW Miller Models Oct/2007 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | 6000 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 33µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.05A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 90 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 7.8MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.354" Dia (9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.480" (12.20mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 6000-330K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
6000-330K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of 6000-330K is new and unused, you can buy 6000-330K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 6000-330K.
| DSC1122AI2-156.2539T | 156.2539MHz LVPECL MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 58mA Enable/Disable | DSC1122AI2-156.2539T.pdf | |
| 511JAB-BBAG | 125MHz ~ 169.999MHz LVDS XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 1.8V 23mA Enable/Disable | 511JAB-BBAG.pdf | |
| DMN5L06DMK-7 | MOSFET 2N-CH 50V 0.305A SOT-26 | DMN5L06DMK-7.pdf | |
| 8N4DV85FC-0106CDI | VCXO IC 125.009375MHz, 150MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0106CDI.pdf | |
| TLV2241CD | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2241CD.pdf | |
| VI-BW4-CY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W | VI-BW4-CY-F3.pdf | |
| V375A36E600BF3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W | V375A36E600BF3.pdf | |
| VE-2WX-IV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W | VE-2WX-IV-F3.pdf | |
| ADC124S101EVM | ADC124S101 - 12 Bit 1M Samples per Second Analog to Digital Converter (ADC) Evaluation Board | ADC124S101EVM.pdf | |
| MIC2297-42YML-EV | MIC2297 1, Non-Isolated Output LED Driver Evaluation Board | MIC2297-42YML-EV.pdf | |
| CTV06RW-19-11PA | 11 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CTV06RW-19-11PA.pdf | |
| FHG.0B.305.CLAD21 | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | FHG.0B.305.CLAD21.pdf | |
| JBXPC2G16FWSDSMR | 16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | JBXPC2G16FWSDSMR.pdf |