| Manufacturer Part Number: | 6000-181K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180µH Unshielded Wirewound Inductor 1.08A 580 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 6000-181K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-6000-181K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | JW Miller Models Oct/2007 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | 6000 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 180µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.08A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 580 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 20 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.8MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.354" Dia (9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.480" (12.20mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 6000-181K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
6000-181K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of 6000-181K is new and unused, you can buy 6000-181K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 6000-181K.
| SKA221M016 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.27 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SKA221M016.pdf | |
| S222M29Z5UN6TJ6R | 2200pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Z5U Radial, Disc | S222M29Z5UN6TJ6R.pdf | |
| DFE252010P-R33M=P2 | 330nH Shielded Wirewound Inductor 5.7A 29 mOhm Max 1008 (2520 Metric) | DFE252010P-R33M=P2.pdf | |
| ILSB1206ER1R2K | 1.2µH Shielded Multilayer Inductor 100mA 500 mOhm Max 1206 (3216 Metric) | ILSB1206ER1R2K.pdf | |
| 74FCT162373ETPAG8 | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-TSSOP | 74FCT162373ETPAG8.pdf | |
| VI-JWP-EX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W | VI-JWP-EX-B1.pdf | |
| VE-B00-MY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W | VE-B00-MY-F2.pdf | |
| ASM30DRMH | CONN EDGECARD 60POS .156 WW | ASM30DRMH.pdf | |
| MS27468T21F16S-LC | 16 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | MS27468T21F16S-LC.pdf | |
| OSTEH122160 | 13 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.138" (3.50mm) 90° Free Hanging (In-Line) | OSTEH122160.pdf | |
| AT1206DRE07820RL | RES SMD 820 OHM 0.5% 1/4W 1206 | AT1206DRE07820RL.pdf | |
| MBA02040C1913FRP00 | RES 191K OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C1913FRP00.pdf |