| Manufacturer Part Number: | 6000-150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15µH Unshielded Wirewound Inductor 2.9A 56 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 6000-150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-6000-150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | JW Miller Models Oct/2007 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | 6000 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 15µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.9A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 56 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 12MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.354" Dia (9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.480" (12.20mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 6000-150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
6000-150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of 6000-150K is new and unused, you can buy 6000-150K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 6000-150K.
| IDLN21-2R-40437-3R25-G1 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | IDLN21-2R-40437-3R25-G1.pdf | |
| GBM25DTAN-S189 | CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD | GBM25DTAN-S189.pdf | |
| 74AC161MTC | IC COUNTER BINARY SYNC 16TSSOP | 74AC161MTC.pdf | |
| XC6124C618ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124C618ER-G.pdf | |
| VI-BTR-MX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VI-BTR-MX-F4.pdf | |
| T90N1D42-12 | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole | T90N1D42-12.pdf | |
| RL0805JR-070R035L | RES SMD 0.035 OHM 5% 1/8W 0805 | RL0805JR-070R035L.pdf | |
| CA3106E18-9S | 7 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3106E18-9S.pdf | |
| MS3102R28-12SY | 26 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3102R28-12SY.pdf | |
| SFV26R-1STE9HLF | 26 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | SFV26R-1STE9HLF.pdf | |
| 52610-1490 | 14 Position FPC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount | 52610-1490.pdf | |
| SSW-114-01-S-D | 28 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | SSW-114-01-S-D.pdf | |
| SFR2500001274FR500 | RES 1.27M OHM 0.4W 1% AXIAL | SFR2500001274FR500.pdf |