| Manufacturer Part Number: | 5UWC-0.8K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bivar Inc. |
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | White LED Indication - Discrete 3.5V Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5UWC-0.8K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5UWC-0.8K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Manufacturer | Bivar Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Color | White | |
| Lens Color | Colorless | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Millicandela Rating | 800mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.5V | |
| Current - Test | 30mA | |
| Viewing Angle | 25° | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wavelength - Dominant | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Features | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Supplier Device Package | T-1 3/4 (5mm) | |
| Size / Dimension | - | |
| Height (Max) | 8.80mm | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5UWC-0.8K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5UWC-0.8K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bivar Inc. all series components. The condition of 5UWC-0.8K is new and unused, you can buy 5UWC-0.8K Bivar Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5UWC-0.8K.
| BFC238022823 | 0.082µF Film Capacitor 63V 100V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | BFC238022823.pdf | |
| SIT9121AI-2D2-33E62.500000Y | OSC XO 3.3V 62.5MHZ | SIT9121AI-2D2-33E62.500000Y.pdf | |
| MUR2020R | Diode Standard 200V 20A Through Hole TO-220AC | MUR2020R.pdf | |
| ST72F321BAR9T3 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 60KB (60K x 8) FLASH | ST72F321BAR9T3.pdf | |
| LTC4316IDD#TRPBF | Address Translator Interface 10-DFN (3x3) | LTC4316IDD#TRPBF.pdf | |
| OPA344UAG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA344UAG4.pdf | |
| MX3AWT-A1-0000-0009B5 | LED Lighting XLamp® MX-3 White 3.7V 350mA 120° 2-SMD, Gull Wing, Exposed Pad | MX3AWT-A1-0000-0009B5.pdf | |
| 5561805314F | LED Panel Indicator Blue 125V 9.5mA Round with Flat Top Screw Terminal | 5561805314F.pdf | |
| VI-J2K-CZ-S | CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W | VI-J2K-CZ-S.pdf | |
| VI-B1K-CV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W | VI-B1K-CV-F4.pdf | |
| EMC28DRES | CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND | EMC28DRES.pdf | |
| PT06CP-20-41PLC | 41 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Potted | PT06CP-20-41PLC.pdf | |
| DCMP21HA4SJA197 | DSUB 21HA4 F PCR/A BRAC G HP T | DCMP21HA4SJA197.pdf | |
| RT0402BRE079K53L | RES SMD 9.53KOHM 0.1% 1/16W 0402 | RT0402BRE079K53L.pdf |