| Manufacturer Part Number: | 5UAC-1.5K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bivar Inc. |
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Amber LED Indication - Discrete 1.94V Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5UAC-1.5K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5UAC-1.5K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Manufacturer | Bivar Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Color | Amber | |
| Lens Color | Colorless | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Millicandela Rating | 1500mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.94V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Viewing Angle | 30° | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wavelength - Dominant | - | |
| Wavelength - Peak | 608nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Supplier Device Package | 5mm | |
| Size / Dimension | - | |
| Height (Max) | 8.61mm | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5UAC-1.5K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5UAC-1.5K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bivar Inc. all series components. The condition of 5UAC-1.5K is new and unused, you can buy 5UAC-1.5K Bivar Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5UAC-1.5K.
| SLP331M250A7P3 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP331M250A7P3.pdf | |
| GBC28DRTS-S13 | CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND | GBC28DRTS-S13.pdf | |
| 8N4Q001KG-0024CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 125MHz, 156.25MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-0024CDI8.pdf | |
| TL082BIYDT | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SO | TL082BIYDT.pdf | |
| SN74HCT125D | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-SOIC | SN74HCT125D.pdf | |
| AT28HC256-70TC | IC EEPROM 256KBIT 70NS 28TSOP | AT28HC256-70TC.pdf | |
| XRCWHT-L1-0000-007E7 | LED Lighting XLamp® XR-C White, Warm 3000K 3.5V 350mA 90° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XRCWHT-L1-0000-007E7.pdf | |
| VE-200-IY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W | VE-200-IY-F4.pdf | |
| TVP00RW-11-99HB | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00RW-11-99HB.pdf | |
| TV07RW-17-2P-LC | TV 39C MIXED(TWIN) PIN J/N REC | TV07RW-17-2P-LC.pdf | |
| 1764880000 | 9 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 1764880000.pdf | |
| 9T08052A6800BAHFT | RES SMD 680 OHM 0.1% 1/8W 0805 | 9T08052A6800BAHFT.pdf |