| Manufacturer Part Number: | 595D475X9016A2W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16V 1507 (3718 Metric) 2.9 Ohm 0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 595D475X9016A2W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-595D475X9016A2W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Conformal Coated Tantalum Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TANTAMOUNT® 595D | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4.7µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.9 Ohm | |
| Type | Conformal Coated | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1507 (3718 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.067" (1.70mm) | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | A | |
| Features | Derating Recommended, General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 9,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 595D475X9016A2W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
595D475X9016A2W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 595D475X9016A2W is new and unused, you can buy 595D475X9016A2W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 595D475X9016A2W.
| AQ12EA360GAJME\500 | 36pF 150V Ceramic Capacitor A 0606 (1616 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | AQ12EA360GAJME\500.pdf | |
| C1005C0G1H6R8C | 6.8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005C0G1H6R8C.pdf | |
| TA35-CKCBFC00C0 | CIR BRKR THRM 240VAC ROCKER | TA35-CKCBFC00C0.pdf | |
| SIT8008AI-11-18E-33.333333E | OSC XO 1.8V 33.333333MHZ OE | SIT8008AI-11-18E-33.333333E.pdf | |
| BZX84C6V2S-7-F | Zener Diode Array 2 Independent 6.2V 200mW ±6% SOT-363 | BZX84C6V2S-7-F.pdf | |
| RXH125N03TB1 | MOSFET N-CH 30V 12.5A 8SOIC | RXH125N03TB1.pdf | |
| ILHB0805ER900V | 90 Ohm Impedance Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) Surface Mount 5A 1 Lines 25 mOhm Max DCR -55°C ~ 125°C | ILHB0805ER900V.pdf | |
| CXA1512-0000-000N0UK250H | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA1512 White, Cool Square | CXA1512-0000-000N0UK250H.pdf | |
| XPLAWT-02-0000-000LU50Z7 | LED Lighting XLamp® XP-L White, Warm 3000K 2.95V 1.05A 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPLAWT-02-0000-000LU50Z7.pdf | |
| VI-2WH-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W | VI-2WH-CY-S.pdf | |
| V48A3V3T264BN | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W | V48A3V3T264BN.pdf | |
| TVS07RF-21-35SD | 79 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVS07RF-21-35SD.pdf | |
| TVS06RS-19-11A | TV 11C 11#16 PIN PLUG | TVS06RS-19-11A.pdf | |
| 813-S1-014-10-015101 | 14 Position Spring Piston Connector Through Hole | 813-S1-014-10-015101.pdf | |
| Y4072300R000F0R | RES SMD 300 OHM 1% 1/5W 0805 | Y4072300R000F0R.pdf |