| Manufacturer Part Number: | 595D336X96R3A2W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 33µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V 1507 (3718 Metric) 1.7 Ohm 0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 595D336X96R3A2W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-595D336X96R3A2W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Conformal Coated Tantalum Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TANTAMOUNT® 595D | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 33µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 6.3V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.7 Ohm | |
| Type | Conformal Coated | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1507 (3718 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.067" (1.70mm) | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | A | |
| Features | Derating Recommended, General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 9,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 595D336X96R3A2W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
595D336X96R3A2W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 595D336X96R3A2W is new and unused, you can buy 595D336X96R3A2W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 595D336X96R3A2W.
| MKP385362125JI02W0 | 0.062µF Film Capacitor 450V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm) | MKP385362125JI02W0.pdf | |
| 0746502504 | CONN HEADER 150 POS 2MM T/H GOLD | 0746502504.pdf | |
| EBC44DRXN | CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD | EBC44DRXN.pdf | |
| TPS622314DRYR | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 500mA 6-UFDFN | TPS622314DRYR.pdf | |
| SML-D15VWT86 | Red 630nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric) | SML-D15VWT86.pdf | |
| LPQ153 | AC/DC CNVRTR 5V +/-15V 25V 110W | LPQ153.pdf | |
| 2271-12-001 | Reed Relay SPDT (1 Form C) Through Hole | 2271-12-001.pdf | |
| 35208R2JT | RES SMD 8.2 OHM 5% 1W 2512 | 35208R2JT.pdf | |
| RC0805DR-07590KL | RES SMD 590K OHM 0.5% 1/8W 0805 | RC0805DR-07590KL.pdf | |
| TVP00DZ-21-121SB-S1AD | 121 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TVP00DZ-21-121SB-S1AD.pdf | |
| TC164-FR-0771K5L | RES ARRAY 4 RES 71.5K OHM 1206 | TC164-FR-0771K5L.pdf | |
| RSMF1JTR510 | RES MO 1W 0.51 OHM 5% AXIAL | RSMF1JTR510.pdf |