| Manufacturer Part Number: | 595D335X0020A2W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.3µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20V 1507 (3718 Metric) 3.8 Ohm 0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 595D335X0020A2W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-595D335X0020A2W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Conformal Coated Tantalum Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TANTAMOUNT® 595D | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 3.3µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage - Rated | 20V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3.8 Ohm | |
| Type | Conformal Coated | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1507 (3718 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.067" (1.70mm) | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | A | |
| Features | Derating Recommended, General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 9,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 595D335X0020A2W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
595D335X0020A2W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 595D335X0020A2W is new and unused, you can buy 595D335X0020A2W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 595D335X0020A2W.
| 63ZL56MEFC8X11.5 | 56µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 63ZL56MEFC8X11.5.pdf | |
| GMC26DRTH-S13 | CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND | GMC26DRTH-S13.pdf | |
| SIT8008ACL2-33S | 1MHz ~ 110MHz HCMOS, LVCMOS MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 4.5mA Standby | SIT8008ACL2-33S.pdf | |
| ORT8850L-2BM680I | IC FPGA 278 I/O 680FBGA | ORT8850L-2BM680I.pdf | |
| ST7FLITEUS2M3TR | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1KB (1K x 8) FLASH 8-SOIC | ST7FLITEUS2M3TR.pdf | |
| VE-21Z-EU-S | CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W | VE-21Z-EU-S.pdf | |
| IMP4-3E1-1P1-1P1-45-A | IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | IMP4-3E1-1P1-1P1-45-A.pdf | |
| AIT6LA28-16PS | ER 20C 20#16 PIN PLUG | AIT6LA28-16PS.pdf | |
| 97-3107A20-29SZ-940 | AB 17C 17#16 SKT PLUG | 97-3107A20-29SZ-940.pdf | |
| 0734151271 | MMCX Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Board Edge, Cutout; Surface Mount Solder | 0734151271.pdf | |
| M80-8680622 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | M80-8680622.pdf | |
| 1884700000 | 14 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 1884700000.pdf | |
| CMF5533R200DHEA | RES 33.2 OHM 1/2W .5% AXIAL | CMF5533R200DHEA.pdf | |
| CMF50511R00FKRE | RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL | CMF50511R00FKRE.pdf |