| Manufacturer Part Number: | 595D277X9004D2W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4V 2917 (7343 Metric) 130 mOhm 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 595D277X9004D2W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-595D277X9004D2W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Conformal Coated Tantalum Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TANTAMOUNT® 595D | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 270µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 4V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 130 mOhm | |
| Type | Conformal Coated | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2917 (7343 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.122" (3.10mm) | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | D | |
| Features | Derating Recommended, General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 595D277X9004D2W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
595D277X9004D2W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 595D277X9004D2W is new and unused, you can buy 595D277X9004D2W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 595D277X9004D2W.
| 74ABT2240PW,118 | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74ABT2240PW,118.pdf | |
| PQZ6-Q48-D12-D | DC/DC CONVERTER +/-12V 6W | PQZ6-Q48-D12-D.pdf | |
| VE-B11-EX | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VE-B11-EX.pdf | |
| VE-B3B-CY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W | VE-B3B-CY-F2.pdf | |
| MV036F120M010-CB | MV036F120M010 VI Chip® VTM® DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | MV036F120M010-CB.pdf | |
| KTR18EZPF56R0 | RES SMD 56 OHM 1% 1/4W 1206 | KTR18EZPF56R0.pdf | |
| AC0201JR-07300RL | RES SMD 300 OHM 5% 1/20W 0201 | AC0201JR-07300RL.pdf | |
| KPT2E24-61SXEX | 61 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | KPT2E24-61SXEX.pdf | |
| AC2010JK-07430KL | RES SMD 430K OHM 5% 3/4W 2010 | AC2010JK-07430KL.pdf | |
| RT0805WRE07130KL | RES SMD 130K OHM 0.05% 1/8W 0805 | RT0805WRE07130KL.pdf | |
| PLT0805Z1231LBTS | RES SMD 1.23KOHM 0.01% 1/4W 0805 | PLT0805Z1231LBTS.pdf | |
| CRCW0805510RJNEB | RES SMD 510 OHM 5% 1/8W 0805 | CRCW0805510RJNEB.pdf | |
| 9C08052A4533FKHFT | RES SMD 453K OHM 1% 1/8W 0805 | 9C08052A4533FKHFT.pdf |