| Manufacturer Part Number: | 595D227X96R3D2W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 220µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V 2917 (7343 Metric) 140 mOhm 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 595D227X96R3D2W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-595D227X96R3D2W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Conformal Coated Tantalum Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TANTAMOUNT® 595D | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 220µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 6.3V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 140 mOhm | |
| Type | Conformal Coated | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2917 (7343 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.122" (3.10mm) | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | D | |
| Features | Derating Recommended, General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 595D227X96R3D2W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
595D227X96R3D2W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 595D227X96R3D2W is new and unused, you can buy 595D227X96R3D2W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 595D227X96R3D2W.
| P2202CBLRP | SIDACTOR BI 180V 250A DO214 | P2202CBLRP.pdf | |
| EEC13DREI | CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET | EEC13DREI.pdf | |
| AA-9.84375MAHE-T | 9.8435MHz ±30ppm Crystal 12pF 150 Ohm -40°C ~ 85°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) | AA-9.84375MAHE-T.pdf | |
| PM7232S-R72M-RC | 720nH Shielded Wirewound Inductor 15.5A 5.5 mOhm Max Nonstandard | PM7232S-R72M-RC.pdf | |
| REC3-0515SRW/H/B/SMD | CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT | REC3-0515SRW/H/B/SMD.pdf | |
| VE-2NN-MV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W | VE-2NN-MV-B1.pdf | |
| RT0603DRD0782R5L | RES SMD 82.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 | RT0603DRD0782R5L.pdf | |
| AMC36DRYH | CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD | AMC36DRYH.pdf | |
| TV07DT-11-19PB-P25 | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TV07DT-11-19PB-P25.pdf | |
| 1619514 | 17 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Gold | 1619514.pdf | |
| D38999/24MB99PN-LC | CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN | D38999/24MB99PN-LC.pdf | |
| 2-1658462-5 | 200 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | 2-1658462-5.pdf | |
| RNF14FAD124K | RES 124K OHM 1/4W 1% AXIAL | RNF14FAD124K.pdf |