| Manufacturer Part Number: | 595D107X0016D2W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16V 2917 (7343 Metric) 140 mOhm 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 595D107X0016D2W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-595D107X0016D2W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Conformal Coated Tantalum Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TANTAMOUNT® 595D | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 100µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage - Rated | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 140 mOhm | |
| Type | Conformal Coated | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2917 (7343 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.122" (3.10mm) | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | D | |
| Features | Derating Recommended, General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 595D107X0016D2W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
595D107X0016D2W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 595D107X0016D2W is new and unused, you can buy 595D107X0016D2W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 595D107X0016D2W.
| C1005X8R1H151K050BA | 150pF 50V Ceramic Capacitor X8R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X8R1H151K050BA.pdf | |
| 203-22-1-63-153-4-3-1 | CIR BRKR 15A 32VDC ROCKER | 203-22-1-63-153-4-3-1.pdf | |
| SN74LV4320AGKFR | CompactFlash™ Interface Interface 114-BGA MICROSTAR (16x5.5) | SN74LV4320AGKFR.pdf | |
| 683AS15 | LAMP 3MM INCAND 5V WIRE C2R | 683AS15.pdf | |
| CXB1830-0000-000N0HU230H | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) Xlamp® CXB1830 White, Warm Square | CXB1830-0000-000N0HU230H.pdf | |
| 1090NX5-12V | Incandescent Panel Indicator Green 12V Round with Flat Top Wire Leads - 4.5" (114.30mm) | 1090NX5-12V.pdf | |
| UTS010E98P | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | UTS010E98P.pdf | |
| 91910-21109 | 9 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold or Gold, GXT™ | 91910-21109.pdf | |
| 1761604-5 | 14 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 1761604-5.pdf | |
| 801-87-035-10-001101 | 35 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 801-87-035-10-001101.pdf | |
| V722525100J0G | 22 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | V722525100J0G.pdf | |
| 880661-2 | Ring Terminal Connector Circular 17-20 AWG Crimp | 880661-2.pdf | |
| AA1218FK-0782R5L | RES SMD 82.5 OHM 1W 1812 WIDE | AA1218FK-0782R5L.pdf | |
| M55342K03B21B5RWS | RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/5W 1005 | M55342K03B21B5RWS.pdf |