| Manufacturer Part Number: | 595D106X9016B2W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16V 1611 (4028 Metric) 760 mOhm 0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 595D106X9016B2W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-595D106X9016B2W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Conformal Coated Tantalum Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TANTAMOUNT® 595D | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 10µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 760 mOhm | |
| Type | Conformal Coated | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1611 (4028 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.087" (2.20mm) | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | B | |
| Features | Derating Recommended, General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 595D106X9016B2W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
595D106X9016B2W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 595D106X9016B2W is new and unused, you can buy 595D106X9016B2W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 595D106X9016B2W.
| ECW-F4823HLB | 0.082µF Film Capacitor 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.512" L x 0.295" W (13.00mm x 7.50mm) | ECW-F4823HLB.pdf | |
| RCM08DRXI | CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD | RCM08DRXI.pdf | |
| ASTMHTV-50.000MHZ-ZJ-E | 50MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTV-50.000MHZ-ZJ-E.pdf | |
| 1N5812 | DIODE GEN PURP 50V 20A DO203AA | 1N5812.pdf | |
| AD8652ARZ-REEL | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8652ARZ-REEL.pdf | |
| ST42ETB200 | 20 Ohm 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | ST42ETB200.pdf | |
| VI-21N-MV-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W | VI-21N-MV-F2.pdf | |
| 73L2R51G | RES SMD 0.51 OHM 2% 1/10W 0603 | 73L2R51G.pdf | |
| RT0805DRE0727R4L | RES SMD 27.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 | RT0805DRE0727R4L.pdf | |
| 97-3107B18-11P-940 | AB 5C 5#12 PIN PLUG | 97-3107B18-11P-940.pdf | |
| 5-826947-0 | 50 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 5-826947-0.pdf | |
| CMF55511R00BHR670 | RES 511 OHM 1/2W .1% AXIAL | CMF55511R00BHR670.pdf | |
| CP001022K00JE66 | RES 22K OHM 10W 5% AXIAL | CP001022K00JE66.pdf |