| Manufacturer Part Number: | 594D105X9050B2W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50V 1611 (4028 Metric) 3.5 Ohm 0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 594D105X9050B2W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-594D105X9050B2W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TANTAMOUNT® 594D | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 50V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3.5 Ohm | |
| Type | Conformal Coated | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1611 (4028 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.087" (2.20mm) | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | B | |
| Features | General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 594D105X9050B2W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
594D105X9050B2W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 594D105X9050B2W is new and unused, you can buy 594D105X9050B2W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 594D105X9050B2W.
| UUD1E680MCL1GS | 68µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1E680MCL1GS.pdf | |
| 10111743-009LF | SATA PWR CABLE | 10111743-009LF.pdf | |
| SG-8002CA-SHM | 1MHz ~ 55MHz CMOS XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 5V 45mA Standby | SG-8002CA-SHM.pdf | |
| 7118 | 2mH @ 1kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 5A DCR 40 mOhm | 7118.pdf | |
| C8051F044-GQR | 8051 C8051F04x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | C8051F044-GQR.pdf | |
| NET+50-QIT-3 | IC ARM7 MPU 32BIT 208QFP | NET+50-QIT-3.pdf | |
| OPA729R | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module OPA729 Red Linear Light Strip | OPA729R.pdf | |
| CN0967C24S30S9-200 | 30 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CN0967C24S30S9-200.pdf | |
| TVS06RS-17-8B | TV 8C 8#16 SKT PLUG | TVS06RS-17-8B.pdf | |
| 1241406-1 | MCP6.3/4.8K | 1241406-1.pdf | |
| 638444-9 | HEADER ASSEMBLY R/A UNSEALED 1 | 638444-9.pdf | |
| 98401-101-28LF | 28 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold, GXT™ | 98401-101-28LF.pdf | |
| RT0805CRD0784R5L | RES SMD 84.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRD0784R5L.pdf |