| Manufacturer Part Number: | 57202-S52-02A |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold, GXT™ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 57202-S52-02A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-57202-S52-02A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | MezzSelect | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Basics+ Non Rohs 25/Jul/2007 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | Amphenol FCI | |
| Series | Minitek® MezzSelect™, Basics+ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Unshrouded | |
| Number of Positions | 4 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Contact Mating Length | 0.157" (4.00mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Gold, GXT™ | |
| Contact Finish Thickness | 15µin (0.38µm) | |
| Color | Black | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 57202-S52-02A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
57202-S52-02A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol FCI all series components. The condition of 57202-S52-02A is new and unused, you can buy 57202-S52-02A Amphenol FCI with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 57202-S52-02A.
| 695D475X9020D2T | 4.7µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20V 1810 (4724 Metric) 2.8 Ohm 0.185" L x 0.095" W (4.70mm x 2.41mm) | 695D475X9020D2T.pdf | |
| 135D476X9010C2 | 47µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 10V Axial 3.7 Ohm 0.203" Dia x 0.453" L (5.16mm x 11.51mm) | 135D476X9010C2.pdf | |
| JLE-3-1REC5-38285-30 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | JLE-3-1REC5-38285-30.pdf | |
| APL1-1REC4-52-153 | CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 15A | APL1-1REC4-52-153.pdf | |
| SIT9156AC-1D2-33E156.250000Y | Oscillator | SIT9156AC-1D2-33E156.250000Y.pdf | |
| FSL146MRBN | Converter Offline Flyback Topology 67kHz 8-MDIP | FSL146MRBN.pdf | |
| VI-261-EX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VI-261-EX-F1.pdf | |
| RL1206FR-7W0R022L | RES SMD 0.022 OHM 1% 1/2W 1206 | RL1206FR-7W0R022L.pdf | |
| GSA31DTAT | CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD | GSA31DTAT.pdf | |
| ACC18DREI | CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET | ACC18DREI.pdf | |
| ACB91DHNT-S578 | CONN EDGECARD 182POS .050" | ACB91DHNT-S578.pdf | |
| 212933-3 | Plug for Male Contacts Housing D-Sub, High Density Connector 104 Position | 212933-3.pdf | |
| SSW-120-21-S-D | 40 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | SSW-120-21-S-D.pdf | |
| RG3216P-8453-D-T5 | RES SMD 845K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RG3216P-8453-D-T5.pdf |