| Manufacturer Part Number: | 57202-G52-02A |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold, GXT™ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 57202-G52-02A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-57202-G52-02A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Mezzselect Tool - Another Geek Moment | |
| Featured Product | MezzSelect | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Basics+ Non Rohs 25/Jul/2007 | |
| PCN Packaging | Minitek Header and Bergstik Packaging28/Apr/2014 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | Amphenol FCI | |
| Series | Minitek® MezzSelect™, Basics+ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Unshrouded | |
| Number of Positions | 4 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Contact Mating Length | 0.157" (4.00mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Gold, GXT™ | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Color | Black | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 57202-G52-02A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
57202-G52-02A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol FCI all series components. The condition of 57202-G52-02A is new and unused, you can buy 57202-G52-02A Amphenol FCI with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 57202-G52-02A.
| B43456A5688M | 6800µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43456A5688M.pdf | |
| C1210C105K5NACTU | 1µF 50V Ceramic Capacitor X8L 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C105K5NACTU.pdf | |
| 1812WA390JAT9A | 39pF 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 1812WA390JAT9A.pdf | |
| BK/MDA-12NR | FUSE CERAMIC 12A 250VAC 3AB 3AG | BK/MDA-12NR.pdf | |
| FXO-HC735R-41.66 | 41.66MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 35mA Enable/Disable | FXO-HC735R-41.66.pdf | |
| SD20C-820-R | 82µH Shielded Wirewound Inductor 576mA 778.5 mOhm Nonstandard | SD20C-820-R.pdf | |
| RER65F42R2RCSL | RES CHAS MNT 42.2 OHM 1% 10W | RER65F42R2RCSL.pdf | |
| RMCF0201FT17R8 | RES SMD 17.8 OHM 1% 1/20W 0201 | RMCF0201FT17R8.pdf | |
| CN0966B20G25P9Y040 | 26500 19#20 6#12 P TH PLUG LC | CN0966B20G25P9Y040.pdf | |
| 1490460000 | 5 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.300" (7.62mm) Through Hole | 1490460000.pdf | |
| RT1206CRE07412KL | RES SMD 412K OHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRE07412KL.pdf | |
| HRG3216Q-24R0-D-T5 | RES SMD 24 OHM 0.5% 1W 1206 | HRG3216Q-24R0-D-T5.pdf | |
| RN55C1803BRE6 | RES 180K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55C1803BRE6.pdf |