| Manufacturer Part Number: | 57202-F52-03A |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 57202-F52-03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-57202-F52-03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Mezzselect Tool - Another Geek Moment | |
| Featured Product | MezzSelect | |
| PCN Obsolescence/ EOL | HPL 522 577 578-& 538-559 12/Dec/2013 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | Amphenol FCI | |
| Series | Minitek® MezzSelect™, Basics+ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Unshrouded | |
| Number of Positions | 6 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Contact Mating Length | 0.157" (4.00mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | Flash | |
| Color | Black | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 57202-F52-03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
57202-F52-03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol FCI all series components. The condition of 57202-F52-03A is new and unused, you can buy 57202-F52-03A Amphenol FCI with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 57202-F52-03A.
| MART100KP85AE3 | TVS DIODE 85VWM 166VC CASE5A | MART100KP85AE3.pdf | |
| GBM12DRKI-S13 | CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND | GBM12DRKI-S13.pdf | |
| EBC18DTKT-S288 | CONN EDGECARD 36POS .100" | EBC18DTKT-S288.pdf | |
| LP3947ISDX-51/NOPB | IC BATT CHARGE MGR LI-ION 14WSON | LP3947ISDX-51/NOPB.pdf | |
| SI8405AB-B-IS1R | I²C Digital Isolator 2500Vrms 4 Channel 25kV/µs (Typ) CMTI 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | SI8405AB-B-IS1R.pdf | |
| XBHAWT-00-0000-0000T50D3 | LED Lighting XLamp® XB-H White, Neutral 4300K 2.9V 700mA 110° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XBHAWT-00-0000-0000T50D3.pdf | |
| QME48T40050-NGA0 | DC/DC CONVERT 5V 40A | QME48T40050-NGA0.pdf | |
| CB1-T-M-12V | CB RELAY HR 1 FORM C 12V | CB1-T-M-12V.pdf | |
| PS7142-1B-A | Solid State Relay SPST-NC (1 Form B) 6-DIP (0.300", 7.62mm) | PS7142-1B-A.pdf | |
| HSC44DREH-S13 | CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND | HSC44DREH-S13.pdf | |
| AIBC2-32-82SC-025 | ACB 16C 4#4 12#16 SKT RECP BOX | AIBC2-32-82SC-025.pdf | |
| 54122-112402000LF | 40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Through Hole | 54122-112402000LF.pdf | |
| 351-80-135-00-016101 | 35 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 351-80-135-00-016101.pdf | |
| 10-88-1245 | 24 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 10-88-1245.pdf |