| Manufacturer Part Number: | 564RX7RBA202EG152K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1500pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R Radial, Disc |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 564RX7RBA202EG152K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-564RX7RBA202EG152K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | Cera-Mite 564R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1500pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 2000V (2kV) | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial, Disc | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Features | Low Dissipation Factor | |
| Lead Style | Straight | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 564RX7RBA202EG152K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
564RX7RBA202EG152K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 564RX7RBA202EG152K is new and unused, you can buy 564RX7RBA202EG152K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 564RX7RBA202EG152K.
| AQ12EM1R2BATME | 1.2pF 150V Ceramic Capacitor M 0606 (1616 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | AQ12EM1R2BATME.pdf | |
| 8N4DV85FC-0098CDI | VCXO IC 130MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0098CDI.pdf | |
| R5F562T6DDFM#V1 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F562T6DDFM#V1.pdf | |
| MAX6348XR42-T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-70-3 | MAX6348XR42-T.pdf | |
| LTC3805MPMSE-5#PBF | Boost, Flyback, SEPIC Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 10-MSOP-EP | LTC3805MPMSE-5#PBF.pdf | |
| 1031331403 | Lens - Cap Red, Clear 103 Series Dialight PMI Base Screw On | 1031331403.pdf | |
| 7512FPR-610 | Light Pipe Single Clear Flexible 2' (0.61m) - Fiber Optic Round with Flat Top, 6.35mm | 7512FPR-610.pdf | |
| KJB7T25W61PE | 61 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KJB7T25W61PE.pdf | |
| 86832-424HLF | 24 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 86832-424HLF.pdf | |
| 3260121 | 2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board Panel Mount | 3260121.pdf | |
| RT0603WRE07681RL | RES SMD 681 OHM 0.05% 1/10W 0603 | RT0603WRE07681RL.pdf | |
| RT0603WRD079K53L | RES SMD 9.53K OHM 1/10W 0603 | RT0603WRD079K53L.pdf |