| Manufacturer Part Number: | 564RX7RBA202EE751K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 750pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R Radial, Disc |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 564RX7RBA202EE751K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-564RX7RBA202EE751K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | Cera-Mite 564R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 750pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 2000V (2kV) | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial, Disc | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Features | Low Dissipation Factor | |
| Lead Style | Straight | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 564RX7RBA202EE751K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
564RX7RBA202EE751K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 564RX7RBA202EE751K is new and unused, you can buy 564RX7RBA202EE751K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 564RX7RBA202EE751K.
| 865080657017 | 150µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 865080657017.pdf | |
| FH22HM | BUSS FUSEBLOCK | FH22HM.pdf | |
| BK/HTB-84-R | FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT | BK/HTB-84-R.pdf | |
| ASM12DTAH-S189 | CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD | ASM12DTAH-S189.pdf | |
| 1331R-273K | 27µH Shielded Inductor 88mA 5.8 Ohm Max 2-SMD | 1331R-273K.pdf | |
| TPS2087D | IC QUAD POWER DIST SW 16-SOIC | TPS2087D.pdf | |
| RT8071CGQW | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 3A 10-WFDFN Exposed Pad | RT8071CGQW.pdf | |
| VI-25N-EW | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W | VI-25N-EW.pdf | |
| EM2XX-USB-PROG-R | EM250, EM260 inSight USB Link FLASH | EM2XX-USB-PROG-R.pdf | |
| DEL2V2P300G40LF | 2 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Female Sockets and Male Pins Connector, Through Hole Solder | DEL2V2P300G40LF.pdf | |
| RT2010DKE07383RL | RES SMD 383 OHM 0.5% 1/2W 2010 | RT2010DKE07383RL.pdf |