| Manufacturer Part Number: | 564RT3MRR202EE181K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Radial, Disc |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 564RT3MRR202EE181K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-564RT3MRR202EE181K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | Cera-Mite 564R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 180pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 2000V (2kV) | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial, Disc | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Features | Low Dissipation Factor | |
| Lead Style | Straight | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 564RT3MRR202EE181K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
564RT3MRR202EE181K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 564RT3MRR202EE181K is new and unused, you can buy 564RT3MRR202EE181K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 564RT3MRR202EE181K.
| B37979N1150J054 | 15pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm) | B37979N1150J054.pdf | |
| T494X156M035AT | 15µF Molded Tantalum Capacitors 35V 2917 (7343 Metric) 300 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T494X156M035AT.pdf | |
| EBC36DRTS-S93 | CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD | EBC36DRTS-S93.pdf | |
| 1N4745AP/TR12 | Zener Diode 16V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4745AP/TR12.pdf | |
| S-8211CAU-I6T1U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer SNT-6A | S-8211CAU-I6T1U.pdf | |
| VI-26H-IW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W | VI-26H-IW-F3.pdf | |
| V375B2H100BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W | V375B2H100BG3.pdf | |
| CWD24125S | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck | CWD24125S.pdf | |
| CRCW08052R80FKEA | RES SMD 2.8 OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW08052R80FKEA.pdf | |
| RT0805FRE07133KL | RES SMD 133K OHM 1% 1/8W 0805 | RT0805FRE07133KL.pdf | |
| HMC28DRES-S93 | CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET | HMC28DRES-S93.pdf | |
| GTC06A24-58S-LC | GT 13C 3#8 3#12 7#16 SKT PLUG | GTC06A24-58S-LC.pdf | |
| C091 11D005 001 2 | 5 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded, Strain Relief | C091 11D005 001 2.pdf | |
| 1982020000 | 11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 1982020000.pdf | |
| TNPW2512249KFEEG | RES SMD 249K OHM 1% 1/2W 2512 | TNPW2512249KFEEG.pdf |